„Kurek Mazurski” wraz ze Starostwem Powiatowym w Szczytnie już po raz piętnasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego reprezentant zajmie pierwsze miejsce, otrzyma nagrodę w wysokości 3 tys. złotych.

Supersołtys po raz piętnasty
Finaliści ubiegłorocznej edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego

SOŁTYS – TO BRZMI DUMNIE

Plebiscyt na Superosłtysa Powiatu Szczycieńskiego obchodzi w tym roku swój jubileusz. Tegoroczna jego edycja będzie już piętnastą. Wszystko zaczęło się w 2008 r., kiedy to redaktor naczelny „Kurka Mazurskiego” Andrzej Olszewski i starosta Jarosław Matłach postanowili uhonorować najbardziej aktywnych i zaangażowanych w życie lokalnych społeczności liderów. To sołtysi są pierwszymi, ale ważnymi pośrednikami pomiędzy mieszkańcami a lokalnym samorządem, co ma zarówno swoje blaski, jak i cienie. To do nich ludzie najczęściej zwracają się z trapiącymi ich bolączkami, skargami oraz pretensjami pod adresem władz samorządowych. W większości gmin powiatu szczycieńskiego, gdzie funkcjonują fundusze sołeckie, są oni także odpowiedzialni za ich realizację. Dziś sołtys musi być nie tylko sprawnym organizatorem, ale i menedżerem. Wśród liderów sołectw w powiecie szczycieńskim nie brak osób kreatywnych, pełnych pomysłów, obdarzonych nietuzinkową osobowością. Można się o tym przekonać, śledząc nasze artykuły, w których prezentujemy ich sylwetki.

Tak też będzie i w tym roku. Rozpoczynamy pierwszy etap naszego Plebiscytu, w którym można oddawać głosy na wszystkich sołtysów z powiatu. Do drugiego etapu zakwalifikuje się finałowa piętnastka. O tym, kto się w niej znajdzie, zadecydują głosy czytelników dostarczane na zamieszczanych od następnego numeru kuponach. Przypomnijmy, że wejdzie do niej po dwóch sołtysów z każdej gminy, którzy uzyskali najwięcej głosów. Wyjątkiem jest największa gmina Szczytno – ją reprezentować będzie trzech sołtysów. Następnie z finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą zwycięzcę. W nagrodę jego sołectwo otrzyma od starosty Jarosława Matłacha 3 tys. złotych. Drugie miejsce premiowane jest kwotą 2 tys. zł, a trzecie – 1 tys. złotych.

PLEBISCYT W LICZBACH

W dotychczasowych czternastu edycjach Plebiscytu górą były panie. Kobiety pełniące funkcje sołtysów wygrywały aż dziewięć razy. Najwięcej Supersołtysów pochodzi z gminy Świętajno. Jej reprezentanci stawali na najwyższym plebiscytowym podium sześciokrotnie, a w ostatnich latach zdecydowanie objęli dominację. Z kolei rekordzistką pod względem liczby zdobytych tytułów jest Mariola Jabłońska z Jesionowca, którą czytelnicy „Kurka” trzy lata z rzędu uznawali za najlepszego sołtysa powiatu.

(ew)

LAUREACI PLEBISCYTU:

2008 r. - Kazimierz Łuszczaniec (Leśny Dwór)

2009 r. - Renata Karwacka (Spychowo)

2010 r. - Renata Karwacka (Spychowo)

2011 r. - Kazimierz Łuszczaniec (Leśny Dwór)

2012 r. - Janusz Gębczyński (Narty)

2013 r. - Grzegorz Wanowicz (Dybowo)

2014 r. - Janusz Gębczyński (Narty)

2015 r. - Mariola Jabłońska (Jesionowiec)

2016 r. - Mariola Jabłońska (Jesionowiec)

2017 r. - Mariola Jabłońska (Jesionowiec)

2018 r. - Edyta Duda (Świętajno)

2019 r. - Edyta Duda (Świętajno)

2020 r. - Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

2021 r. - Beata Nikołajuk (Kolonia)