Grzegorz Wanowicz z Dybowa został zwycięzcą VI edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka” oraz Starostwo Powiatowe. Drugie miejsce Czytelnicy przyznali Franciszkowi Klimkowi z Lejkowa, a trzecie – Magdalenie Gąsiorowskiej

z Burdąga.

Supersołtys z Dybowa

STAROSTO, NAPRAW DROGI

Znamy już wyniki VI edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Jego finał miał miejsce w piątek 14 czerwca w restauracji „Zacisze”. Celem imprezy organizowanej od 2008 roku jest docenienie pracy sołtysów oraz wyróżnienie tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych w działalność na rzecz lokalnych społeczności. Witając laureatów oraz zaproszonych gości, starosta Jarosław Matłach podkreślał, jak ważną rolę odgrywają sołtysi w samorządach. - Wasza praca jest bardzo ciężka. Mieszkańcy mają inne oczekiwania wobec was, a inne wobec radnych – mówił starosta. Wyraził również radość z tego, że w gronie wyróżnionych sołtysów znalazło się wiele kobiet. Wręczając statuetki laureatom tegorocznej edycji Plebiscytu, zachęcał ich do tego, by opowiedzieli o swoich miejscowościach oraz o tym, co chcieliby w nich zmienić. Lista życzeń była długa i większości dotyczyła remontów dróg powiatowych, które są w opłakanym stanie. Niemal każdy z nagrodzonych sołtysów zgłaszał taki postulat. Sołtysi opowiadali też o swoich dokonaniach i o tym, jak zmieniają się ich miejscowości. Powstają w nich m.in. nowe świetlice oraz place zabaw. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Sołtys Dąbrowy w gminie Dźwierzuty Agnieszce Rudnickiej marzy się np. ogólnodostępna plaża nad jeziorem, z kolei sołtys Gromu Andrzej Kwiatkowski zachęcał swoich kolegów i koleżanki, by tworzyli plany rozwoju wsi, określając w nich najpilniejsze potrzeby. W tym roku w uroczystości wziął również udział nowy zastępca komendanta powiatowego policji Tomasz Michalczak, który deklarował chęć bliskiej współpracy z sołtysami.

GRA NA NERWACH BURMISTRZOWI

Najbardziej emocjonującym momentem uroczystości było jak co roku ogłoszenie wyników głosowania Czytelników „Kurka Mazurskiego”. Przedstawił je redaktor naczelny gazety Andrzej Olszewski. W sumie wpłynęło do nas ponad tysiąc głosów przesłanych SMS-ami i na kuponach. Tym razem pierwsze miejsce zajął reprezentant gminy Pasym, sołtys Dybowa, Grzegorz Wanowicz. Druga lokata przypadła Franciszkowi Klimkowi z Lejkowa w gminie Wielbark, a trzecia – Magdalenie Gąsiorowskiej z Burdąga w gminie Jedwabno.

Tegoroczny zwycięzca jest najmłodszym z dotychczasowych laureatów. Ma 28 lat, z zawodu technik administracji i technik samochodowy, od niespełna roku żonaty. Podczas finału Plebiscytu zdradził, że jego marzeniem jest to, aby w Dybowie powstała świetlica. Sołectwo czyni starania, żeby z myślą o jej stworzeniu odkupić lokal GS-u. Grzegorz Wanowicz jest pierwszym reprezentantem gminy Pasym, który wygrał Plebiscyt. Radości z tego powodu nie krył burmistrz Bernard Mius. - Jest sołtysem operatywnym, widać go wszędzie, mnie dużo nerwów napsuje, ale ja się z tego cieszę – charakteryzował zwycięzcę burmistrz Mius.

Podczas finału nie zabrakło akcentów muzycznych. Tym razem wystąpili młodzi laureaci X Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego „Talent” 2013 reprezentujący Fundację „Kreolia” - Kraina Kreatywności z Jerutek.

(ew)

LAUREACI PLEBISCYTU NA SUPERSOŁTYSA 2013:

Kazimierz Malik (Dźwierzuty)

Agnieszka Rudnicka (Dąbrowa)

Iwona Arbatowska (Lipniki)

Magdalena Gąsiorowska (Burdąg)

Grzegorz Wanowicz (Dybowo)

Andrzej Kwiatkowski (Grom)

Katarzyna Tyc (Łuka)

Danuta Ruszczyk (Klon)

Andrzej Gers (Szymany)

Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

Aneta Kisiel (Wawrochy)

Andrzej Bełcikowski (Długi Borek)

Zdzisław Grzyb (Chochół)

Franciszek Klimek (Lejkowo)

Dorota Kostrzewa (Przeździęk Wielki)