Znamy już wyniki XI edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym roku zdecydowany prym wiodły w nim panie, zajmując wszystkie trzy stopnie plebiscytowego podium. Najwięcej głosów czytelników „Kurka Mazurskiego” zebrała Edyta Duda, sołtys Świętajna. W nagrodę od starosty otrzymała tablet, a jej sołectwo dostanie 3 tys. złotych. Drugie miejsce zajęła Barbara Bruździak z Wielbarka, a trzecie – Danuta Jezierska z Nowin.

Supersołtys ze Świętajna
Finaliści tegorocznej edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego wraz z jego organizatorami – redaktorem naczelnym „Kurka Mazurskiego” Andrzejem Olszewskim (z lewej) i starostą Jarosławem Matłachem (w środku)

SIŁA KOBIET

Ogłoszenie wyników XI edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego odbyło się w miniony piątek w bazie wodnej Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie. W uroczystości wzięli udział włodarze samorządowi poszczególnych gmin, a także członkini Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Sylwia Jaskulska. Muzyczną oprawę spotkania zapewniła uzdolniona wokalnie młodzież szlifująca swoje talenty w Fundacji „Kreolia – Kraina Kreatywności”.

Starosta szczycieński Jarosław Matłach wręczył pamiątkowe statuetki piętnaściorgu finalistom Plebiscytu. Kulminacyjnym momentem uroczystości było ogłoszenie wyników głosowania Czytelników „Kurka Mazurskiego”. W tym roku do naszej redakcji wpłynęło łącznie ponad 2 tysiące kuponów. Rywalizację zdecydowanie zdominowały panie. Znalazły się na wszystkich trzech stopniach plebiscytowego podium. Najwięcej głosów, spośród finałowej piętnastki sołtysów, otrzymała Edyta Duda ze Świętajna. Bardzo wyrównany bój toczył się o miejsce drugie i trzecie. Tu o kolejności zadecydowało zaledwie kilkanaście kuponów. Ostatecznie drugie miejsce przypadło Barbarze Bruździak z Wielbarka, a trzecie – Danucie Jezierskiej z Nowin.

Zwyciężczyni Plebiscytu, oprócz pamiątkowego dyplomu od redaktora naczelnego „Kurka Mazurskiego” Andrzeja Olszewskiego, otrzymała nagrodę indywidualną od starosty w postaci tabletu. Ponadto jej sołectwo wzbogaci się o 3 tys. złotych ufundowane przez powiat. Sołectwa, których przedstawicielki zajęły drugie i trzecie miejsca, otrzymają odpowiednio po 2 i 1 tys. złotych. Wszystkim sołtysom z finałowej piętnastki, tradycyjnie już, redaktor naczelny „Kurka” ufundował roczne prenumeraty gazety.

NAGRODA PÓJDZIE NA AMFITEATR

W tym roku nasz Plebiscyt zdominowały kobiety. Pierwsze miejsce zajęła sołtys Świętajna Edyta Duda (w środku), drugie – Barbara Bruździak z Wielbarka (z lewej), a trzecie – Danuta Jezierska z Nowin

Edyta Duda sołtysem Świętajna jest dopiero pierwszą kadencję. Mieszka tam od 14 lat, a pochodzi z okolic Nowego Dworu Gdańskiego. Mężatka, mama trojga dzieci. Pani Edyta, poza obowiązkami sołtysa i pracą zawodową, znajduje czas na działalność społeczną. Szczególną sympatią darzy seniorów, z którymi prowadzi zajęcia plastyczne. Wraz z dyrektor GOK-u w Świętajnie współorganizuje wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. W wolnych chwilach zajmuje się decoupage’m. Wykonane tą techniką przedmioty rozdaje jako prezenty przyjaciołom i znajomym. Po ogłoszeniu wyników, zwyciężczyni nie kryła radości. – Bardzo dziękuję czytelnikom „Kurka”, w tym seniorom i mieszkańcom Świętajna, którzy zaangażo wali się w głosowanie – mówiła uradowana. Wie już, na co przeznaczy główną wygraną. – W tym roku budujemy w Świętajnie amfiteatr. Myślę, że otrzymane na sołectwo 3 tysiące dołożymy do tej inwestycji – zapowiada sołtys.

Nagrodę dla czytelników, ufundowaną przez firmę Alfa – Agri Michalak, otrzymał Paweł Bruździak z Wielbarka

Barbara Bruździak, która zajęła drugie miejsce, podkreślała z kolei, że nagroda ma dla niej szczególne znaczenie. – To wyjątkowe wyróżnienie, bo ta kadencja jest moją ostatnią. Wkrótce Wielbark ma odzyskać prawa miejskie, a wtedy sołtys nie będzie już potrzebny – mówi pani Barbara. Wygraną ma zamiar wykorzystać na sfinansowanie sołeckiej wycieczki lub zakupy dla wielbarskiego Chóru „In Tempo”.

Z kolei Danuta Jezierska swoją nagrodę przeznaczy na doposażenie wiejskiej świetlicy w Nowinach.

W tym roku, po raz pierwszy, nagrodziliśmy także jednego z głosujących w Plebiscycie Czytelników. Prezent w postaci odkurzacza marki Kärcher, ufundował dla niego nasz sponsor, firma Alfa – Agri Michalak. Nagroda powędruje do Pawła Bruździaka z Wielbarka, syna zdobywczyni drugiego miejsca.

(ew)