Trzecia edycja Konkursu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe i redakcję „Kurka Mazurskiego”, zdecydowanie należała do przedstawicieli gminy Świętajno. W pierwszej trójce sołtysów nagrodzonych przez naszych Czytelników znalazły się dwie jej reprezentantki – Monika Gwiazda z Kolonii i Renata Karwacka ze Spychowa, która już drugi raz z rzędu wygrała plebiscyt.

Świętajno w natarciu

PIERWSZY SZCZEBEL SAMORZĄDNOŚCI

Podsumowanie konkursu miało miejsce w czwartek 10 czerwca w restauracji „Zacisze”. W uroczystości, której gospodarzem był starosta Jarosław Matłach, uczestniczyli, oprócz nagrodzonych sołtysów, również wójtowie gmin Świętajno, Rozogi, Szczytno i Wielbark oraz burmistrzowie Szczytna i Pasymia. Starosta podkreślał rolę, jaką w lokalnych społecznościach pełnią osoby stojące na czele sołectw.

- Sołtysi działają społecznie, oddolnie na rzecz mieszkańców. Stanowią pierwszy szczebel samorządności i są łącznikiem pomiędzy wójtem, burmistrzem czy starostą – mówił Jarosław Matłach. Zwracał uwagę, że wśród sołtysów jest wiele kobiet, które aktywnością bardzo często przewyższają mężczyzn. Nagrodzona piętnastka otrzymała od starosty okolicznościowe dyplomy i upominki.

SUPERSOŁTYS ZE SPYCHOWA

Potem przyszedł czas na najbardziej emocjonujący moment spotkania. Redaktor naczelny „Kurka Mazurskiego” Andrzej Olszewski ogłosił wyniki plebiscytu Czytelników. W tym roku do redakcji wpłynęło w sumie ponad 2 tysiące kuponów, w samym tylko drugim etapie głosowania było ich blisko 1150. Kolejną edycję naszej zabawy, podobnie jak przed rokiem, zdominowały przedstawicielki płci pięknej, i to z jednej gminy – Świętajno. Trzecie miejsce zajęła Monika Gwiazda z Kolonii, drugie, jedyny mężczyzna w pierwszej trójce, sołtys Nowin Bogdan Jezierski, a pierwsze, po raz drugi z rzędu, Renata Karwacka ze Spychowa. Zwyciężczyni przyznała się nam, że nie spodziewała się wygranej. Ma jednak nadzieję, że uznanie, jakim się cieszy wśród mieszkańców, przełoży się także na władze gminy.

- Liczę, że wójt będzie hojniejszy dla Spychowa – mówi Renata Karwacka, przypominając, że we wsi bardzo brakuje świetlicy. Jej powstanie umożliwiłoby ubieganie się przez miejscowe stowarzyszenie o fundusze z zewnątrz na realizację projektów służących lokalnej społeczności. Teraz jego członkowie nie mają nawet miejsca na przechowywanie zakupionego sprzętu. Podczas czwartkowego spotkania, zupełnie nieoczekiwanie, pani Renata odnalazła także swojego dalekiego kuzyna, którym okazał się … sołtys Księżego Lasku, Zdzisław Zęgota. Uczestnicząca w konkursie po raz pierwszy Monika Gwiazda również nie kryła zaskoczenia swoim dobrym wynikiem.

- Nie myślałam, że zajdę tak wysoko – przyznaje. Podkreśla, że w jej wsi ostatnio wiele się dzieje – trwa remont świetlicy, prężnie działa Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” oraz koło gospodyń i chór.

- Mieszkańcy są coraz bardziej otwarci na pomoc i pracę na rzecz wsi – zauważa Monika Gwiazda.

CHARYZMATYCZNI I PRACOWICI

Wójt Świętajna Janusz Pabich zapewnia, że obie panie zostaną przez niego dodatkowo nagrodzone. Uspokaja też sołtys Spychowa, obiecując, że już niedługo ona i mieszkańcy doczekają się świetlicy. Ma ona powstać w budynku szkoły i wchodzić w skład centrum świetlicowo-bibliotecznego. Gmina złożyła już wniosek na dofinansowanie zadania, ale z niezależnych od samorządu przyczyn nie został on jeszcze oceniony przez Urząd Marszałkowski. Wójt podkreśla, że w jego gminie większość sołtysów aktywnie działa na rzecz mieszkańców. Jako przykłady, oprócz Spychowa, wymienia Piasutno, Długi Borek i stolicę gminy.

- Charyzma sołtysów, ich codzienna praca dla sołectw cieszą się naprawdę dużym uznaniem – podkreśla wójt. Podczas uroczystości w „Zaciszu” wystąpił dziecięcy chór „Gwiazdeczki” działający przy SP w Świętajnie pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej.

(ew)/fot. E. Kułakowska, M. Wiącek

Oto finałowa piętnastka:

Marianna Barańska (Szuć),

Teresa Gomułkiewicz (Wyżegi),

Monika Gwiazda (Kolonia),

Bogdan Jezierski (Nowiny),

Renata Karwacka (Spychowo),

Andrzej Kwiatkowski (Grom),

Monika Madrak (Sąpłaty),

Stanisław Merchel (Nowe Gizewo),

Wiesław Mirota (Narajty),

Adolf Pasztaleniec (Trelkowo),

Elżbieta Poniatowska (Rańsk),

Jolanta Strzelecka (Zabiele),

Roman Wiśniewski (Witowo),

Zdzisław Zęgota (Księży Lasek),

Halina Zyśk (Wilamowo).

PIERWSZA „10” SUPERSOŁTYSÓW WYBRANA PRZEZ CZYTELNIKÓW „KM”

1.Renata Karwacka (Spychowo) – 579 głosów

2.Bogdan Jezierski (Nowiny) - 148

3.Monika Gwiazda (Kolonia) – 127

4.Marianna Barańska (Szuć) – 98

5.Elżbieta Poniatowska (Rańsk) – 75

6.Stanisław Merchel (Nowe Gizewo) – 34

7.Adolf Pasztaleniec (Trelkowo) – 30

8.Halina Zyśk – (Wilamowo) – 28

9.Jolanta Strzelecka (Zabiele) – 15

10.Monika Madrak (Sąpłaty) – 8