We wtorek w Szczytnie odbyły się obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, organizatorzy powrócili do dotychczasowej formuły, w tym uroczystości pod pomnikiem Orła Białego z udziałem mieszkańców.

Święto konstytucji jak dawniej
Po dwuletniej przerwie w obchodach wzięli udział mieszkańcy Szczytna

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Szczytnie rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP. Następnie jej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, przy dźwiękach orkiestry strażackiej, przemaszerowali pod pomnik Orła Białego. Tam, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyły się dalsze uroczystości. Na maszt wciągnięta została flaga i odegrano hymn. Nastąpiła również uroczysta zmiana warty, a żołnierze z Lipowca oddali salwę honorową. Głos zabrał burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski. W swoim wystąpieniu nawiązywał do wojny w Ukrainie i dziękował mieszkańcom miasta za pomoc okazywaną naszym wschodnim sąsiadom. Następnie delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, partii politycznych oraz organizacji kombatanckich i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem wieńce. Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego.

Po oficjalnych uroczystościach na plaży miejskiej odbył się piknik majówkowy, podczas którego można było wysłuchać występów artystycznych.

(ew)