Dzisiejsza biblioteka to nie tylko bogate księgozbiory, ale również możliwość skorzystania z darmowego Internetu czy spotkania z pisarzami. Gmina Świętajno gościła obchodzących swoje święto bibliotekarzy i działaczy kultury.

Święto ludzi kultury

Po raz kolejny bibliotekarze oraz działacze kultury z terenu powiatu obchodzili swoje święto. W miniony piątek 10 maja uczestnicy uroczystości gościli w restauracji „Leśny Zakątek” w Spychowie. Przybyło ponad 100 gości z powiatu, dyrektorzy bibliotek oraz domów kultury. Zjawili się również dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz oraz gospodarz gminy Świętajno wójt Janusz Pabich.

- Nasza gmina jest bogata w ludzi aktywnych, bogata w imprezy kulturalne. Dzięki państwa zaangażowaniu, pracy, wysiłkowi ten obszar zwany prowincją kwitnie w imprezy kulturalne, folklorystyczne, muzyczne, kultywowane są stroje czy historia tej ziemi – mówił Janusz Pabich. Na terenie gminy Świętajno działają trzy biblioteki. Zarejestrowanych jest ponad 600 czytelników. Mogą korzystać z około 13 tys. woluminów, z których największą popularnością cieszą się książki o tematyce fantastycznej, kryminalnej oraz lektury. Biblioteka opiekuje się też Klubem Seniora, organizuje spotkania autorskie z pisarzami

– Mamy darmowy dostęp do Internetu, w ciągu 3-4 miesięcy skatalogujemy tytuły, które będą dostępne w sieci – zapowiadała kierownik Bibliotek Publicznych Gminy Świętajno Barbara Dyspolska. Podczas uroczystości gospodarze przygotowali niespodziankę. Mieszkańcy Spychowa wystawili bajkę „Kopciuszek” potraktowaną na wesoło. Macochę , siostry, Kopciuszka grali mężczyźni, a królewicza przedstawicielka płci pięknej. W rolę siostry Kunegundy wcielił się proboszcz parafii ze Spychowa – ks. Mirosław Lango.

(iz)