Za trzy dni już po raz kolejny zawitają do Szczytna fani ciężkiego grania z całego kraju, by uczestniczyć w piątej edycji festiwalu Hunter Fest. W tym roku na plaży miejskiej będzie można usłyszeć m.in. Paula DiAnno, pierwszego wokalistę legendarnej brytyjskiej grupy Iron Maiden.

Święto mocnego grania

FEST PO RAZ PIĄTY

Hunter Fest obchodzi w tym roku swój mały jubileusz. To już piąta edycja festiwalu, który zyskał status imprezy międzynarodowej. Pierwszy odbył się w sierpniu 2004 roku i trwał jeden dzień. Kolejne jego odsłony miały charakter dwudniowy. Wyjątkiem był rok 2006 - wtedy festiwal trwał trzy dni. W ciągu czterech lat na szczycieńskiej plaży zagrało wiele polskich i zagranicznych gwiazd muzyki rockowej. Fani mogli usłyszeć tak znane grupy jak Kult, Hey, Acid Drinkers, Behemoth, TSA, czy KAT, a także brazylijską Sepulturę i brytyjski Napalm Death.

Równie ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja imprezy. Festiwal rozpocznie się w najbliższą sobotę 28 czerwca i potrwa do niedzieli 29 czerwca. W gronie wykonawców znajdą się polskie zespoły, m.in. Coma, Farben Lehre i gospodarz imprezy, Hunter oraz goście zza granicy. Fanów heavymetalu szczególnie ucieszy pewnie koncert pierwszego wokalisty legendarnej brytyjskiej grupy Iron Maiden, Paula DiAnno. Nagrał on z zespołem dwie płyty - „Iron Maiden” i „Killers”, które weszły na stałe do kanonu ciężkiego grania. Podczas występu w Szczytnie na pewno nie zabraknie kompozycji z tych dwóch krążków, a oprócz tego artysta wykona także utwory z solowych albumów. Wśród zagranicznych wykonawców znajdą się jeszcze takie zespoły jak m.in. Testament czy Death Angel.

- To legendy, które dla mnie i wielu innych fanów metalu są grupami kultowymi - mówi lider zespołu Hunter Paweł Grzegorczyk.

MIĘDZY METALLICĄ A IRON MAIDEN

Tegoroczny festiwal odbywa się wcześniej niż jego poprzednie edycje. O wyborze terminu zdecydowały dwa powody.

- Pod koniec maja w Polsce wystąpiła Metallica, a w lipcu odwiedzi nasz kraj Iron Maiden. Chcieliśmy się wstrzelić pomiędzy te dwie imprezy - tłumaczy Paweł Grzegorczyk. Drugi powód to zaplanowane na czerwiec trasy koncertowe zespołów grających na szczycieńskim festiwalu.

- Łatwiej ściągnąć do nas zespół prosto trasy, niż specjalnie organizować jego przyjazd np. ze Stanów Zjednoczonych - mówi muzyk.

W ubiegłym roku na festiwal zjechało ok. 4 tysiące fanów muzyki rockowej. Paweł Grzegorczyk liczy, że tegoroczna impreza przyciągnie podobną liczbę osób.

WIĘKSZA SCENA I NOWE PIOSENKI

Na uczestników piątej edycji Hunter Festu czeka szereg niespodzianek towarzyszących koncertom. Na plaży miejskiej stanie większa niż rok temu scena.

- Do tego jeszcze będzie mnóstwo świateł i profesjonalne, nowoczesne nagłośnienie - zapowiada Paweł Grzegorczyk. Fani szczycieńskiego Huntera też nie powinni mieć powodów do narzekań. W trakcie swojego niedzielnego koncertu zespół ze Szczytna wykona co najmniej trzy premierowe kompozycje, które znajdą się na nowej, planowanej na jesień, płycie grupy. Podobnie jak w latach ubiegłych, na uczestników festiwalu czekać będzie czynne od piątkowego południa darmowe pole namiotowe na stadionie na ul. Śląskiej.

Podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dwóm chorym dzieciom ze Szczytna. Wśród festiwalowych straganów znajdzie się także stoisko antynazistowskie, na którym m.in. będą rozdawane ulotki uświadamiające młodym ludziom zagrożenie płynące ze strony ruchów odwołujących się do ideologii faszystowskiej.

BEZPIECZNA IMPREZA

Paweł Grzegorczyk apeluje do rodziców, by nie bali się puszczać swoich pociech na festiwal.

- W opinii uczestników oraz przedstawicieli służb odpowiedzialnych za porządek, to jedna z najbezpieczniejszych imprez w kraju. Hunter Fest to przede wszystkim święto muzyki, dobra zabawa i niespotykany gdzie indziej klimat. Pomocą w organizacji festiwalu służyło miasto. Wyłożyło ono na imprezę 40 tys. złotych oraz zapewniło wsparcie organizacyjne i logistyczne.

(łuk)/Fot. M.J.Plitt

Bilety: dwudniowy karnet - 140 złotych, bilet jednodniowy - 80 zł (od 27.06 99 zł). Można je kupować w sieci Ticket Pro oraz sklepie muzycznym „Agaton” w Szczytnie.

ROZKŁAD ZESPOŁÓW NA POSZCZEGÓLNE DNI:

28.06 Paul DiAnno, Outside, Moonspell, Katatonia, Jelonek, Coma, Akurat, Farben Lehre, Frontside, Hurt, Backfire, Rootwater, Hard Work, C Cztery, Night Rider, Enterfaith, Panzer’ Faust;

29.06 Triquetra, Ceti, Testament, Hunter, Death Angel, Born From Pain, Death Before Dishonor, Arakain, Totentanz, Totem, Succumb, Carnal, At The Lake, Nikt, Nashore, Venflon.