Dzień corocznego święta niepełnosprawnych był pełen wrażeń i niespodzianek. Na uroczystość zaproszono osoby, które osiągnęły sukces w dziedzinie sportu, muzyki i tańca. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Święto z gwiazdami

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Uwierz w siebie i swój sukces” uroczyście obchodzono w czwartek 3 grudnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 3. Uczestników oraz przedstawicieli placówek z naszego powiatu zajmujących się edukacją, terapią i pomocą osobom niepełnosprawnym powitała przewodnicząca SPRON Dorota Studniak. – W tym roku na obchody naszego święta zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne, które osiągnęły sukcesy nie tylko na arenach krajowych, ale i światowych w dziedzinie muzyki, sportu i tańca. Oni udowadniają nam, że do spełnienia marzeń jest trudna droga, ale nie niemożliwa – mówiła przewodnicząca. Na scenie zaśpiewał Paweł Ejzeberg finalista III edycji programu „Mam Talent”. Z zamiłowania muzyk, z wykształcenia politolog, radny Olsztyna w latach 2010-2014. W wieku 5 lat rozpoczął swoją przygodę z muzyką, jego charakterystyczny głos zyskał wielu sympatyków. Jest również wokalistą olsztyńskiego zespołu Showtime, który występował na scenie z takimi wykonawcami jak Perfect, T. Love, Maciej Maleńczuk, Zbigniew Wodecki czy Maryla Rodowicz. – Wszyscy jesteście wyjątkowi. Odnajdźcie w sobie pasję. Moją pasją jest muzyka, dzięki niej czuję się szczęśliwy, spełniony – zwracał się do uczestników spotkania Paweł Ejzeberg. Odwaga, determinacja i praca to warunki, dzięki którym do wielkich sukcesów doszedł niepełnosprawny szermierz Arkadiusz Jabłoński. Zdobył 4 medale olimpijskie, 12 mistrzostw świata oraz 17 mistrzostw Europy. Zebrani z dużym zainteresowaniem obejrzeli popisy na parkiecie mistrzów świata w tańcu osób niepełnosprawnych Katarzynę Redę i Pawła Karpińskiego. Razem występują od 10 lat. Prezentują tańce standardowe i latynoamerykańskie. Zdobywali również Puchar Świata, Mistrzostwo Europy i Polski. Oprócz zaproszonych gości, swoimi talentami wykazali się również niepełnosprawni z naszych placówek. Uczestniczyli w konkursach, quizach o muzyce i sporcie.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny ogłoszony w ramach XV Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych przez SPRON. Czytelnicy „Kurka”, na którego łamach zamieszczane były kupony, wybrali pracę nr 6 autorstwa Zbigniewa Świderskiego z Jedwabna. Nagrodę wylosowała także jedna z czytelniczek. Szczęśliwcem okazała się Helena Fedorowicz ze Szczytna.

(iz)