Miniony weekend upłynął w Pasymiu pod znakiem zmagań miłośników dwóch kółek. W grodzie nad Kalwą odbył się Festiwal Rowerowy Miast Cittaslow. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym koncerty, zawody wędkarskie i piknik kulinarny przygotowany przez miejskich radnych.

Szał dwóch kółek nad Kalwą
Swoich sił w rowerowych zmaganiach próbowali także samorządowcy

Festiwal Rowerowy Miast Cittaslow połączono z imprezą Milko Mazury MTB. W sobotę, przy sprzyjającej pogodzie, rozegrano m.in. kilka wyścigów oraz zawody wędkarskie. Przeprowadzono też wyścig „O laur Pomarańczowego Ślimaka” polegający na jak najwolniejszym przejechaniu rowerem dystansu 10 metrów. Zwyciężył Piotr Polus, pokonując ten odcinek w … 20 minut, co jest rekordem w tegorocznej edycji zmagań.

Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili goście specjalni: członkini Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego Sylwia Jaskulska, prezes Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow i jednocześnie burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Marcin Galibarczyk, burmistrz Ornety Ireneusz Popiel i reprezentujący PTTK Oddział w Olsztynie oraz członek Komitetu Naukowego Sieci Cittaslow Andrzej Bobrowicz.

W sobotę rywalizowali najmłodsi miłośnicy dwóch kółek

Zmaganiom rowerowym towarzyszyły liczne atrakcje. Na scenie na Rynku wystąpiły zespoły „Ewolucja”, „Gwiezdna Flota” oraz Stashka. Z kolei radni miejscy przygotowali piknik kulinarny cieszący się dużym uznaniem gości. Wieczorem odbyła się efektowna rowerowa parada świetlna połączona z konkursem na najlepiej oświetlony rower. W niedzielę, mimo padającego deszczu, zawodnicy z różnych stron kraju ruszyli w trasę wyścigu w ramach Milko Mazury MTB. Całość zakończyło wręczenie nagród zwycięzcom. Pogoda uniemożliwiła tylko organizację rajdu pieszo – rowerowego na Okrągłą Górę. Burmistrz Cezary Łachmański cieszy się, że impreza przyciągnęła tak wielu uczestników z różnych stron kraju. W niedzielnych zmaganiach na dłuższych dystansach rywalizowało około 100 zawodników. - Mieliśmy też bogatą i zróżnicowaną ofertę dla naszych mieszkańców – podkreśla. Żałuje tylko, że z powodu niekorzystnej aury nie wszystkie punkty niedzielnego programu udało się zrealizować. - To, na co mieliśmy wpływ, udało się jednak w 100% - cieszy się włodarz Pasymia.

(ew)

fot. UM w Pasymiu

Chętnych do udziału w zawodach nie brakowało
Piknik kulinarny przygotowany przez radnych cieszył się uznaniem gości