- Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - po tych słowach, wypowiedzianych na placu Świętego Piotra przez abpa Leonarda Sandri, cały świat pogrążył się w milczeniu.

Szczytno żegna Papieża

W sobotę 2 kwietnia późnym wieczorem zaczęły rozbrzmiewać kościelne dzwony na całym globie. Dołączyły do nich dzwony ze świątyń szczycieńskich. - Właśnie wróciłem z czuwania, o które poprosiła młodzież - opowiada ks. dziekan Józef Drążek. - Było kilka minut po dziesiątej wieczorem. Usłyszałem w telewizji informację o śmierci Papieża. Natychmiast wróciłem do kościoła, by włączyć dzwony.

W tym samym czasie do świątyni pw. WNMP zaczęli napływać wierni. Modlili się wewnątrz kościoła, jak i pod krzyżem misyjnym ustawionym koło świątyni. Zapalono znicze.

Niedzielne msze w Szczytnie zgromadziły zdecydowanie więcej wiernych niż zazwyczaj. Przy ołtarzach ustawiono portrety Papieża, przysłonięte czarną szarfą. Podczas kazań i w trakcie innych części nabożeństw wspominano postać Wielkiego Polaka. Śpiewana była "Barka", ulubiona pieśń Zmarłego. W intencji Jana Pawła II odmawiano różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę, którą wierni zawdzięczają siostrze Faustynie, kanonizowanej przez Papieża Polaka. W ciszy adorowano Najświętszy Sakrament.

Swój wygląd zmieniło miasto. Flagę na szczycie ratusza opuszczono do połowy masztu. Innym flagom na głównym budynku miasta, urzędach i instytucjach dodano żałobne kiry. Część samochodów, przemierzających wolno szczycieńskie ulice, miała przywiązane do antenek bądź lusterek czarne wstążki. Pod kilkumetrowym, drewnianym krzyżem, stojącym w środku starego cmentarza, ludzie zapalali świeczki i znicze.

POZOSTANIE W NASZYCH SERCACH

- Odszedł od nas nasz Pasterz, odszedł nasz Papież, nasz Rodak - mówił na niedzielnej mszy w kościele św. Stanisława Kostki ks. Paweł Łukaszewicz. - Będzie nam Go brakowało, brakowało Jego pielgrzymek, Jego modlitwy na Anioł Pański, wyglądania z okna Pałacu Papieskiego, Jego błogosławieństwa, które zawsze tak wiele dla nas znaczyło. Odszedł od nas, a jednak z nami pozostał. Pozostał w Ewangelii, którą nam głosił przez cały pontyfikat, przez swoje nauczanie. Pozostał w dokumentach papieskich, orędziach, homiliach, książkach. Pozostał w obrazach, nagraniach, poprzez które zawsze będziemy mogli przypomnieć sobie Jego głos, Jego sposób zachowania, a nade wszystko pozostał w naszych sercach (...) Dziękujmy dzisiaj Panu Bogu za Papieża Polaka, za Jego życie, za Jego nauczanie, za Jego obecność wśród nas (...) Dziękujmy również za tę łaskę, że mogliśmy żyć w czasach tak wspaniałego pontyfikatu.

Grzegorz Pietrzyk, o

W czwartek 7 kwietnia o godz. 19.00 na placu Juranda w Szczytnie odbędzie się Msza Święta Żałobna za duszę Ojca Świętego Jana Pawła II.

2005.04.06