Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczytnie otrzymała certyfikat „Szkoły Przyjaciół Kopernika”. Podobne wyróżnienie spotkało zaledwie 11 placówek oświatowych spośród 250 biorących udział w programie z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma.

Szkoła przyjaciół Kopernika
Wręczenie certyfikatów odbyło się podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie przystąpiła do programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” jako jedna z 250 placówek oświatowych z Polski i zagranicy (szkoły polonijne m.in. z Belfastu, Mediolanu i Nowego Jorku). Certyfikaty przyznano zaledwie 11 z nich. W gronie wyróżnionych nimi znalazła się też szczycieńska „szóstka”. Nagrodzono szkoły, które w ramach programu wykonywały zadania w sposób kreatywny i innowacyjny. Rozdanie nagród miało miejsce 15 września podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbywającego się w Toruniu. SP nr 6 reprezentowali dyrektor Ewa Bakalarska oraz nauczyciel historii Przemysław Bugaj, którzy z rąk m.in. rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Sokali odebrali certyfikat i nagrody rzeczowe.

W ramach działań związanych z uczestnictwem w programie uczniowie przygotowywali kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika, przeprowadzono też lekcje na jego temat i nagrano filmy. Przygotowana została również wystawa „Polacy – bohaterowie nauki”, a także opracowana gra o Koperniku. - Udział w programie stanowił spore wyzwanie, które finalnie okazało się dużym sukcesem. Była to też świetna okazja do nawiązania wartościowych kontaktów z prestiżowymi instytucjami naukowymi z całej Polski, takimi jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska czy Polska Akademia Nauk – p odsumowuje Przemysław Bugaj.

(m)