Już od dziś linię kolejową Olsztyn - Szczytno - Pisz będzie regularnie obsługiwał szynobus, zakupiony przez samorząd wojewódzki.

Szynobus na naszych torach

W ubiegłym roku po torach naszego województwa zaczął kursować pierwszy tego typu pojazd, produkt firmy z Bydgoszczy. Samorząd województwa zapłacił za niego 5,3 mln zł. Kilka razy błękitny szynobus zawitał i na dworzec w Szczytnie, wzbudzając zrozumiałą ciekawość. Przy okazji nowy pojazd sprawił pasażerom nieco problemów. Nie było w nim ani klamek, ani automatycznie otwieranych drzwi. Aby trafić do środka, należało włączyć przycisk znajdujący się przy wejściu. W podobny sposób z szynobusu się wysiadało.

Pojazdy te są znacznie bardziej ekonomiczne od tradycyjnego taboru spalinowego. Roczne użytkowanie jest o około 2 mln zł tańsze. Wyglądają znacznie atrakcyjniej niż zdezelowane, dwudziesto- (albo i więcej) letnie, często obskurne wagony. Wnętrze przypomina nowoczesne autobusy komunikacji miejskiej. Niskopodłogowa konstrukcja ułatwia podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Do ich potrzeb dostosowana jest także kabina sanitarna. Dodatkowo szynobusy spełniają najnowsze, ostrzejsze normy UE. Są ciche i emitują mniej spalin. Szynobusy mają rację bytu na tych szlakach, gdzie przewóz pasażerów nie jest zbyt duży. Pojazd taki jest w stanie pomieścić ok. 180 osób, włączając w to miejsca stojące.

Według otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego informacji, szynobus będzie przyjeżdżał z Olsztyna do Szczytna o 9.22, następnie o 9.32 wracał do stolicy województwa. Stamtąd o 10.37 wyruszy przez Szczytno (przyj. 11.31, odj. 11.32) do Pisza. Do Szczytna zawita ponownie o 15.36, by po chwili postoju ponownie przemierzyć szlak do Olsztyna.

(gp)

2005.01.12