W minioną sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie otwarta została wystawa fotograficzna Huberta Jasionowskiego i Jerzego Niksy. Tematem prezentowanych prac są zwierzęta, które można spotkać w okolicach Jedwabna.

Tajemniczy świat zwierząt
Wystawa przyciągnęła liczne grono zwiedzających. Na zdjęciu obok autorzy prezentowanych zdjęć: Hubert Jasionowski (z prawej) i Jerzy Niksa

Hubert Jasionowski zaprezentował między innymi zdjęcie cietrzewia, którego można jeszcze zobaczyć na terenie Nadleśnictwa Jedwabno. Niestety nie zobaczymy już w naszym powiecie kraski. Ten piękny ptak w ostatnich latach u nas już nie występuje. Pokazane na wystawie zdjęcie kraski wykonane zostało w 1995 r. Ciekawostką jest to, że Hubert Jasionowski sfotografował w tym roku rysia. Udało mu się go uchwycić w pobliżu jeziora Krawno na obrzeżach Puszczy Piskiej. Nieznany naukowcom monitorującym populację tych wyjątkowo rzadkich zwierząt osobnik, wyszedł mu na spotkanie w trakcie wabienia lisa.

Jerzy Niksa, sołtys Szuci, pokazał zdjęcia wykonane w pobliżu swojej wsi. Jak sam mówi, aparat wozi w ciągniku i w trakcie pracy często trafiają mu się okazje do wykonania ciekawych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym fotografii. Na zdjęciach Jerzego Niksy zobaczyć można między innymi sfotografowanego w pobliżu Szuci orlika krzykliwego. Okazało się, że ptak ten ma założony przez ornitologów specjalny nadajnik, dzięki któremu wiadomo, że obecnie przebywa na terenie Turcji. Współorganizatorem wystawy jest Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne.

(wo)