W minioną sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie odbył się koncert podsumowujący kolejny rok działalności Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik” i Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”. W trakcie wydarzenia zaprezentowano zrekonstruowany, oryginalny strój mazurski z powiatu szczycieńskiego opracowany przez Teresę Sidor i Annę Sarnowską.

Tak nosili się Mazurzy
Podczas koncertu zaprezentowano zrekonstruowany strój mazurski charakterystyczny dla dawnego powiatu szczycieńskiego

Podczas koncertu pt. „Nazywają mnie poleczka” zespół „Jedwabno”, wystąpił z akompaniamentem przyjaciół z zespołu „Warmińsko Kapela” z Olsztyna. Podsumowanie działalności było też okazją do zaprezentowania się najmłodszych adeptów jedwabieńskiego zespołu. W trakcie spotkania w GOK wspominano m.in. 35-lecie zespołu, IV Festiwal Folklorystyczny, udział w projekcie „Z Wańkowiczem do Niepodległej”, koncerty oraz próby. Stowarzyszenie „Tanecznik” w 2018 roku zrealizowało 8 projektów kulturalnych z udziałem środków zewnętrznych. Dotacje otrzymało nie tylko z Gminy Jedwabno, ale także z powiatu, Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie i LGD z Nidzicy.

W trakcie koncertu odbył się również minikiermasz, na którym można było nabyć dekoracje świąteczne wykonane przez członków stowarzyszenia „Tanecznik” i członków zespołu.

Ważnym punktem sobotniego wydarzenia była prezentacja stroju mazurskiego z powiatu szczycieńskiego. - To pierwsze w Polsce odtworzenie regionalnego ubioru mazurskiego sprzed 1945 roku, do niedawna uważanego za zaginiony – podkreśla Mirosław Łachacz, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Tanecznik”.

Projekt stroju, na podstawie badań literatury ludowej i historycznej, opracowały Teresa Sidor i Anna Sarnowska. Jeden komplet – damski i męski – uszyty został dzięki dotacji z gminy i stanowi wzorzec pokazowy. - W przyszłym roku nasze stowarzyszenie podejmie kroki w kierunku uzyskania dotacji na uszycie strojów mazurskich dla całego zespołu – zapowiada prezes Łachacz.

(t)