Nie tylko w Szczytnie, ale w innych miejscowościach powiatu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Dźwierzutach była uroczysta msza, wykład i występy artystyczne, a w Wielbarku – koncert pieśni patriotycznych.

Tak świętowali 11 listopada
Chór Pasjonata pod kierownictwem Joanny Gawryszewskiej wystąpił podczas obchodów i w Dźwierzutach, i Wielbarku

DŹWIERZUTY

W Dźwierzutach obchody rozpoczęła uroczysta msza koncelebrowana w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej z udziałem pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP oraz przedstawicieli służb mundurowych. Po liturgii uczestnicy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie mieli możliwość wysłuchania prelekcji byłego wójta i zarazem emerytowanego wykładowcy WSPol, Tadeusza Frączka na temat procesu utraty i odzyskania polskiej suwerenności. Po wykładzie przyszedł czas na ucztę duchową, a o tę zatroszczyła się Joanna Gawryszewska i prowadzone przez nią Chór Pasjonata oraz dzieci i młodzież z Kreolii. Na zakończenie organizatorzy przygotowali jeszcze jedną miłą niespodziankę muzyczną. Z minirecitalem utworów patriotycznych, wykonywanych na harmonijce ustnej wystąpił Jerzy Gromadzki.

WIELBARK

W Wielbarku, w murach dawnego kościoła ewangelickiego, z okazji święta odbył się koncert „Gaude Mater Polonia”. Osiemnastu solistów, a także chóry: Pasjonata ze Świętajna, In Tempo z Wielbarka zaprezentowało pieśni patriotyczne i legionowe, które były przeplatane słowem mówionym. Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Wielbark Grzegorz Zapadka.

Aby uczcić ten szczególny dzień, publiczności przypięto kotyliony. Dawny kościół ewangelicki, który podczas I wojny światowej pełnił m.in. funkcję lazaretu, został podświetlony kolorami flagi, a całości dopełniła iluminacja świetlna, która została wykonana w środku tego pięknego obiektu.

Zorganizowana przez GOK uroczystość zgromadziła liczną, bo około 200-osobową publiczność.

(jd), (mz)