Tegoroczne targi rolnicze w Olsztynie ucieszyły co najmniej ośmiu mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Tyle bowiem osób znalazło się w gronie laureatów różnych konkursów, których finał tradycyjnie targom towarzyszy.

Targi z nagrodami

Targi rolnicze w Olsztynie odbyły się 10-11 września. W ich trakcie ogłoszono wyniki różnych konkursów, wśród których do najważniejszych należy "Agroliga 2004". W jego ramach wyłaniani są najlepsi rolnicy województwa, a zwycięzca - ogłoszony mistrzem, reprezentuje następnie całe województwo w konkursie krajowym.

W roku bieżącym jury konkursu za najlepszego rolnika uznało Zbigniewa Ronkiewicza z Dębówka. Mistrz województwa zajmuje się nie tylko produkcją jaj w ramach firmy "Agronex", lecz jednocześnie prowadzi, wraz ze swoim synem Krzysztofem, wielkoobszarowe gospodarstwo rolne na terenie gminy Dźwierzuty i hoduje ogromne, bo składające się z 500 sztuk, stado bydła.

Laureatem tegorocznej Agroligi został też Ryszard Fabjanowicz z Kobylochy - producent metalowych mebli i rolnik w jednej osobie. Wyróżnienie otrzymali państwo Zofia i Zygmunt Tańscy z Występu (gmina Rozogi).

Laury przypadły też w udziale mieszkańcowi Szczytna - Benedyktowi Bielskiemu - i to podwójne. W konkursie "Nasz chleb" wywalczył on trzecią lokatę za razowiec na kwasie, wypiekany według własnej receptury. Natomiast dziennikarze z klubu publicystów rolnych nagrodzili szczycieńskiego piekarza za estetykę i atrakcyjność wystawowego stoiska.

Żadnej z powiatowych osad nie powiodło się w konkursie "Estetyczna wieś", ale w zmaganiach indywidualnych pod nazwą "Czysta i piękna zagroda" drugie miejsce i nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych otrzymali Barbara i Jan Popielarzowie ze Spalin Wielkich (gmina Rozogi).

Podczas targów odbył się także finał olimpiady wiedzy rolniczej i z zakresu ochrony środowiska. Trzecie miejsce wywalczyła Ewa Mosakowska z Trelkówka, piąte - Łukasz Sedrowski z Lipowca, a siódme - Barbara Poniatowska z Małszewa (gmina Jedwabno).

(hab)

2004.09.22