Do szpitala w Szczytnie trafił nowoczesny tomograf wraz z mobilną pracownią. Do przetransportowania ważącego 16 ton urządzenia trzeba było użyć specjalnego dźwigu. Sprzęt pochodzący z Agencji Rezerw Materiałowych będzie służył pacjentom szpitala tymczasowego, w którym leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19.

Tomograf gigant dla covidowców
Ważący 16 ton sprzęt został ustawiony przy nowym skrzydle szpitala za pomocą specjalnego dźwigu

W miniony piątek na terenie szczycieńskiego szpitala miała miejsce niecodzienna operacja logistyczna. Do placówki trafił nowoczesny, wart ponad 3,5 mln zł tomograf wraz z pracownią mobilną. Całość waży aż 16 ton. Do transportu sprzętu trzeba było użyć specjalnego dźwigu. Urządzenie stanęło w pobliżu nowego skrzydła, w którym znajduje się szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Im też w pierwszej kolejności ma służyć tomograf, który jest własnością Agencji Rezerw Materiałowych. – To bardzo nowoczesny sprzęt, 80-rzędowy, mający potężne możliwości – cieszy się dyrektor szpitala Beata Kostrzewa. Czy po ustąpieniu pandemii tomograf pozostanie w Szczytnie? – Trzeba o to pytać Agencję Rezerw Materiałowych – odpowiada dyrektor, dodając, że po cichu liczy na to, że sprzęt nadal będzie służył szczycieńskiemu szpitalowi, ewentualnie zostanie odkupiony za przysłowiową złotówkę. Zapewnia również, że w kierowanej przez nią placówce nie ma problemu z fachową kadrą do jego obsługi.

W miniony piątek (8 stycznia) w szpitalu tymczasowym liczącym 70 łóżek było 40 pacjentów, w tym 8 podłączonych do respiratorów.

(ew)