Już za kilka dni, w sobotę 9 czerwca w MDK rozpoczną się XIII „Dni Kresowe”. Podczas głównego koncertu zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Prząśniczka z Landwarowa.

Trochę Litwy w Szczytnie

Najstarsi członkowie 36-osobowego zespołu liczą po 18 lat, a najmłodsza Karolinka Abucewicz ma lat 11. Zespołem opiekować się będą Edward Mogilnicki - kierownik i Krystyna Rajszitie - choreograf.

Razem z wykonawcami przybędzie trzyosobowa delegacja władz Polskiej Szkoły Średniej z Landwarowa-dyrektor szkoły Franciszek Żerański, prezes rady szkoły Natalia Stasiulewicz i członek rady szkoły Andrzej Mojsiewicz. Władze samorządowe Rejonu Trockiego (odpowiednik naszego powiatu) reprezentować będzie z-ca dyrektora administracyjnego rejonu Irena Narkiewicz. Spodziewane są spotkania z władzami naszego miasta i powiatu. Wraz z zespołem odwiedzi Szczytno zasłużony animator kultury polskiej na Wileńszczyźnie Władysław Korkuć.

Przed głównym koncertem (początek o godz. 17.00) rozpocznie się Kiermasz Kresowy (15.30) okraszony dwiema wystawami: „Kresy - śladami naszych przodków” i „Fascynujący świat pszczoły”. Pierwszą ekspozycję przygotuje Biblioteka Pedagogiczna a drugą szczycieńscy pszczelarze. Kresowi pszczelarze w czasie powojennego exodusu przywozili do Szczytna nie tylko swoją wiedzę, ale i ule. Jeden z nich, ozdobiony wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej zostanie pokazany na wystawie.

W czasie kiermaszu, oprócz loterii z ponad 200 fantami, stoisk z prasą i książkami, będzie jak zawsze bufet kresowy serwujący chleb prosto z Wilna, miody, chłodnik litewski i ciasta upieczone przez członkinie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko–Nowogródzkiej. Po raz pierwszy redakcja Kresowego Słownika Biograficznego uruchomi punkt konsultacyjno- informacyjny.

W niedzielę 10 czerwca o godz. 10.30 przy kościele św. Brata Alberta odprawiona zostanie msza św. w intencji kresowian z udziałem Zespołu Prząśniczka oraz pocztów sztandarowych szczycieńskich szkół i związków kombatanckich. Wśród nich warmińsko-mazurski sztandar kresowy z ułamkiem kamienia z murów Ostrej Bramy umieszczonym na szczycie drzewca.

Organizator, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej zaprasza wszystkich miłośników kultury kresowej. Wstęp wolny.

Paweł Bielinowicz