Z okazji Dnia Kobiet ośrodki kultury w Pasymiu i Jedwabnie przygotowały imprezy odbiegające od sztampowych obchodów kobiecego święta. W pasymskim MOK-u można było posłuchać jazzu, natomiast w jedwabieńskim GOK-u koncertu Jarosława Chojnackiego, a także obejrzeć wystawę obrazów i rzeźb inspirowanych płcią piękną.

Trochę sztuki zamiast kwiatów

JAZZ W PASYMIU

Zamiast tradycyjnych akademii z kwiatkami i przemówieniami, koncerty i wystawy - tak obchodzono Dzień Kobiet w Pasymiu i Jedwabnie. Święto pań uczczono w obu miejscowościach imprezami kulturalnymi. W piątek 7 marca w pasymskim MOK-u odbył się koncert jazzowy pod hasłem „Kobieto, Muzyko, Nuto! ... Graj!” W świat jazzu słuchaczki oraz słuchaczy wprowadzało dwóch szczycieńskich muzyków, gitarzysta Robert Otwinowski oraz pianista Tomasz Banul. Obaj są znani nie tylko lokalnej publiczności, na swoim koncie mają bowiem występy w klubach Olsztyna i Warszawy. Koncert stał się okazją nie tylko do słuchania, lecz także poznawania historii jazzu. W przerwach pomiędzy kolejnymi utworami Robert Otwinowski opowiadał anegdoty z życia wybitnych jazzmanów oraz przybliżał okoliczności powstania niektórych kompozycji. Dzięki temu występ zainteresował nie tylko zagorzałych wielbicieli tego gatunku muzyki, ale też osoby, które na co dzien preferują inne style. Publiczność zebrana w sali kominkowej MOK-u usłyszała kompozycje m.in. Charliego Parkera, Wayne’a Shortera czy Patha Metheny’ego. Nie zbrakło też utworów swingowych oraz bluesowych.

KONCERT I WYSTAWA

Kulturalny charakter nadano także obchodom Dnia Kobiet w Jedwabnie. W sobotę 8 marca w miejscowym GOK-u z myślą o paniach przygotowano wystawę obrazów Beaty Jankowskiej oraz ekspozycję rzeźb ceramicznych Romana Kardasińskiego. Jedne i drugie łączy tematyka kobieca. Obrazy Beaty Jankowskiej przedstawiają kobiety-anioły, istoty zwiewne i zmienne, barwne i zalotne. Z kolei rzeźby mieszkańca Zimnej Wody Romana Kardasińskiego ukazują przede wszystkim piękno kobiecego ciała, dlatego przenika je zmysłowość oraz erotyzm. Artysta, który wystawiał swoje prace również poza granicami kraju, w tym m.in. w Belgii, inspiruje się także muzyką oraz naturą. Zarówno jego rzeźby, jak i obrazy Beaty Jankowskiej były już prezentowane w jedwabieńskim GOK-u.

Główny punkt sobotniego wieczoru stanowił recital Jarosława „Jara” Chojnackiego. Artysta wykonał utwory do wierszy tak znanych poetów jak m.in. Julian Tuwim, Anna Achmatowa czy Adam Asnyk. Przy okazji zdradził publiczności, że sam za Dniem Kobiet nie przepada. Nie przeszkodziło mu to jednak w złożeniu paniom życzeń, choć uczynił to z dystansem i pewną dozą charakterystycznej dla siebie ironii. Duże wrażenie zrobiły na nim, stanowiące scenografię sceniczną, rzeźby Romana Kardasińskiego, któremu Jarosław Chojnacki gratulował „znajomości kobiecej topografii”.

Koncert w GOK-u nie był jedyną niespodzianką dla pań z gminy Jedwabno. Kilka godzin wcześniej w Nowym Dworze z recitalem wystąpiła dyrektor ośrodka kultury Jolanta Pietruczuk. Wykonywanych przez nią piosenek słuchały także mieszkanki kilku sąsiednich miejscowości.

(ew)/Fot. E. Kułakowska