Gabrysia Kowalska, Agata Trzepiota i Zuzia Grygo ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie zajęły 5. miejsce w wojewódzkim Turnieju Proobronnym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości organizowanym przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Oprócz wiedzy historycznej, musiały wykazać się także m.in. w strzelaniu oraz udzielaniu pierwszej pomocy. Sukces uczennic „trójki” jest tym większy, że pokonały one drużyny złożone ze starszych od siebie gimnazjalistów i ósmoklasistów.

Twardzielki z trójki
Uczennice SP nr 3 – od lewej: Agata Trzepiota, Zuzanna Grygo i Gabrysia Kowalska pod kierunkiem nauczycielki historii Jolanty Głowackiej (z tyłu) udowodniły, że są mocne nie tylko w rozwiązywaniu testów

Zorganizowany przez olsztyńskie kuratorium turniej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości składał się z kilku etapów. Pierwszy odbył się jeszcze w czerwcu i polegał na napisaniu testu wiedzy z historii. – Nie liczyłyśmy na sukces. Chodziło mi głównie o to, by przyzwyczaić dziewczy nki do pisania testów – mówi nauczycielka historii w SP nr 3 Jolanta Głowacka, która przygotowywała uczennice do udziału w turnieju. Okazało się, że jej podopieczne awansowały do etapu powiatowego. Tu 12-latki rywalizowały z drużynami Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum w Pasymiu. Zanim jednak do tego doszło okazało się, że oprócz wiedzy historycznej, trzeba też umieć strzelać. – By ło to dla nas kompletne zaskoczenie – przyznają uczennice, które nigdy wcześniej nie miały ze strzelaniem do czynienia. Dopiero tydzień przed przystąpieniem do rywalizacji po raz pierwszy poszły na strzelnicę. Kilka treningów pod fachowym okiem Marka Sienkiewicza z LOK-u wystarczyło, by w powiatowym etapie turnieju zdobyć najwięcej punktów i awansować do wojewódzkiego finału. Ten odbywał się od 9 do 11 listopada w Olsztynie. Oprócz testu i strzelania, zawodnicy musieli się wykazać także w liczącym ok. 2 km biegu na orientację z mapą. – W czasie tej konkurencji miałyśmy za zadania rzucać granatem, przenieść ważącą 20 kg skrzynię z amunicją, udzielić pierwszej pomocy rannemu i przenieść naszą koleżankę na noszach – wylicza Zuzia Grygo.

Uczennice SP nr 3 w etapie wojewódzkim spisały się bardzo dobrze. Na 16 startujących drużyn zajęły 5. miejsce, pokonując starszych od siebie gimnazjalistów i ósmoklasistów. Dodatkowo, Agata Trzepiota zajęła 2. miejsce w strzelaniu.

(ew)