Święto 3 Maja jest dobrą okazją do refleksji i zastanowienia nad dokonującymi się wokół nas przeobrażeniami. Zachęcał do tego wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP wicedziekan, ks. Mirosław Rudoman. posłuchaj >>

Święto 3 Maja jest dobrą okazją do refleksji i zastanowienia nad dokonującymi się wokół nas przeobrażeniami. Zachęcał do tego wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP wicedziekan, ks. Mirosław Rudoman.

Tegoroczny program obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja obejmował w Szczytnie aż cztery dni. Główny punkt stanowiła uroczysta msza święta za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP, z udziałem m.in. władz samorządowych, wojskowej kompanii reprezentacyjnej z Lipowca oraz licznych pocztów sztandarowych.

W wygłoszonym kazaniu wicedziekan, ks. Mirosław Rudoman zwracał uwagę na fakt, że dzieje Polski nierozłącznie splatają się z wartościami narodowymi i religijnymi. Przykładem jest chociażby Święto 3 Maja, upamiętniające nie tylko rocznicę uchwalenia Konstytucji. W tym dniu, 351 lat temu król Jan Kazimierz obrał Najświętszą Maryję Pannę za Królową Polski, powierzając jej losy Ojczyzny.

Uczmy się na błędach

-Od 18 lat znów jest ona wolna, a my jako jej obywatele codziennie zdajemy z tej wolności egzamin. Popełniamy wiele błędów, za które przychodzi nam płacić. Najważniejsze jest jednak, żebyśmy potrafili także się na nich uczyć - mówił ks. Rudoman. Ostrzegał przy tym przed tendencjami panującymi w Unii Europejskiej, do której nasz kraj przystąpił 3 lata temu. - Z niepokojem zauważamy, że Prawo Boże i sam Bóg jest w Unii coraz częściej pomijany i przemilczany. Można odnieść wrażenie, że to nie my nawracamy Europę, ale nowoczesne wpływy ateizujące zaznaczają się w Polsce coraz mocniej.

Święto 3 Maja jest dobrą okazja do refleksji i zastanowienia nad dokonującymi się wokół nas przeobrażeniami. Ksiądz Rudoman zachęcał do tego wiernych - Wiara w Boga, miłość do Maryi Królowej Polski to fundamentalne wartości, które stanowią o naszej tożsamości i jedności - podkreślał wicedziekan.

Pozostałą część rocznicowych obchodów wypełniły imprezy muzyczne i sportowe, które przyniosły wiele emocji i niespodzianek. W finale turnieju piłki nożnej w hali sportowej przy ul. Lanca faworyzowana drużyna strażaków przegrała z reprezentacją samorządu Szczytna. Rewelacją zawodów okazali się jednak księża, którym awans do finału uniemożliwił błąd sędziów. Program tegorocznego majowego święta zwieńczył koncert zespołu Wołyńskie Słowiki, który przyciągnął do sali widowiskowej MDK-u wielu widzów. Więcej o tych i innych imprezach piszemy na następnych stronach „Kurka”.

(o)