W miniony weekend w Klonie i Szczytnie przeprowadzono akcje poboru krwi. W stolicy powiatu pozyskano blisko 20 litrów tego bezcennego leku. Z kolei w Klonie krwiodawcy oddali ponad 11 litrów.

Udany pobór w Klonie i Szczytnie

KLON

Tego, że krew ratuje życie i dzięki niej żyjemy, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Szlachetną postawą odznaczają się honorowi krwiodawcy, którzy bezinteresownie, nieodpłatnie oddają ten bezcenny lek, by w ten sposób pomóc potrzebującym ludziom. W Klonie w sobotę 7 marca w świetlicy wiejskiej po raz drugi zorganizowano akcję poboru krwi. Trwała ona od 9.00 do 12.00 i przebiegała bardzo sprawnie. Wśród krwiodawców przeważali ludzie młodzi, którzy już kolejny raz oddawali krew, ale nie zabrakło również debiutantów. Chętnych do oddania było 35 osób, lecz do poboru zakwalifikowano 25, mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn. W sumie w Klonie zebrano 11,250 litra krwi. - Coraz więcej ludzi chce pomagać, szczególnie przy akcjach skierowanych do konkretnych osób. Klub trzykrotnie organizował pobór krwi dla potrzebujących dzieci z gminy Rozogi, wówczas mobilizacja ludzi była ogromna – zauważa prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy OSP w Klonie Małgorzata Dragun.

Kto może oddać krew? Honorowym krwiodawcą może zostać osoba zdrowa w wieku od 18 do 65 lat o masie ciała minimum 50 kg. Kobiety mogą oddawać krew co 3 miesiące, mężczyźni co dwa, lecz nie częściej niż cztery razy w roku. Jednorazowo pobiera się 450 ml.

Przy okazji poboru krwi zbierano także monety 1,2,5- groszowe w ramach akcji „Gorączka Złota” na dofinansowanie wakacji dla dzieci z najuboższych rodzin.

SZCZYTNO

Akcja poboru krwi odbyła się w miniony piątek także w Szczytnie. Zorganizował ją w Miejskim Domu Kultury Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Chętnych do podzielenia się niezastąpionym, życiodajnym lekiem, podobnie jak w Klonie, było wielu. W przeważającej liczbie przybyły kobiety, które w podziękowaniu za oddanie krwi, poza czekoladami otrzymały również róże od organizatorów z okazji zbliżającego się ich święta. Zarejestrowano 57 osób, spośród których krew oddać mogło 44. W sumie pozyskano prawie 20 litrów. Podczas akcji zarząd klubu przeprowadził zbiórkę pieniędzy oraz plastikowych nakrętek na leczenie Antosia Zuzelskiego. Kolejna akcja odbędzie się już w czwartek 12 marca w internacie ZS nr 3 przy ul. Lanca 10.

AK, (l)