Budowa drogi, przebudowa infrastruktury podziemnej, nowe chodniki i zatoczki autobusowe – tak już za kilka miesięcy będą wyglądały ulice Leyka i Konopnickiej w Szczytnie. Inwestycja współfinansowana w 70% z funduszy unijnych wkroczyła właśnie w końcowy etap.

Ulice na europejską miarę

WAŻNY CIĄG

Ulice Leyka i Konopnickiej należą do głównych ciągów komunikacyjnych w Szczytnie. Biegnie tędy ruch tranzytowy pomiędzy drogami krajowymi w kierunku Mrągowa, Ostrołęki i Warszawy. Przez lata stan obu pozostawiał wiele do życzenia. Dziurawa nawierzchnia była utrapieniem nie tylko kierowców, ale i mieszkańcom okolicznych domów. Przejeżdżające ciężarówki powodowały trudny do zniesienia hałas, mocno uprzykrzający im życie. Już niedługo sytuacja się jednak poprawi. W maju ubiegłego roku rozpoczęła się dwuletnia inwestycja pod nazwą „Przebudowa dróg powiatowych ul. Konopnickiej i Leyka”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007 – 2013”. Wartość zadania to 8,8 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 5,7 mln złotych. Pozostałymi kosztami po równo podzieliły się samorządy powiatowy i miejski.

BĘDZIE CISZEJ I WYGODNIEJ

Inwestycja obejmuje przebudowę odcinka o długości ponad 1,2 km. Oprócz budowy drogi, wymieniona zostanie cała infrastruktura podziemna – instalacja sanitarna, burzowa i wodociągowa. Zamontowane będzie także nowe oświetlenie, powstaną też wloty do bocznych uliczek oraz chodniki i zatoczki autobusowe. Obecnie praktycznie zakończono już modernizację ul. Konopnickiej, gdzie pozostało tylko wykonanie oznakowania. Na ul. Leyka położono instalację podziemną i 60% chodników oraz 50% podbudowy. Termin zakończenia prac to 31 października tego roku. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Szczytnie Bogdan Nowak wśród atutów inwestycji wymienia przede wszystkim wygodę i wyeliminowanie uciążliwego hałasu powodowanego przez przejeżdżające po dziurawym asfalcie tiry. - Stan obu ulic był fatalny. Teraz zostaną one wreszcie dostosowane do obowiązujących standardów – podsumowuje.

(e)