Ogromne emocje towarzyszyły najmłodszym podczas uroczystości, jaka miała miejsce w Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Trelkowie. Zgodnie z tradycją, dzieci zostały pasowane na przedszkolaka oraz na ucznia klasy pierwszej.

Uroczyste pasowanie

Uroczystość odbyła się w czwartek 12 października. Aby zostać przyjętym w poczet braci uczniowskiej, należało wykazać się nie tylko wiedzą ogólną, znajomością zasad poruszania się po drodze, ale także spostrzegawczością i zręcznością - każde dziecko miało za zadanie rzucić piłeczkę do mamy zasiadającej na widowni. Grad kolorowych piłeczek sprawił, że to rodzice stali się na moment aktorami szkolnej akademii. Barwne czapeczki, dyplomy, rożki pełne słodyczy i obowiązkowo "piegi szczęścia" namalowane na twarzach dzieci przez ich panią, były symbolem rozpoczęcia długiej i jak się okazuje - nie zawsze łatwej drogi kształcenia. W tym roku wkroczyło na nią w sumie 15 sześcio- i siedmiolatków.

Nieco inaczej bawili się czwartoklasiści, rozpoczynający drugi etap edukacji. Otrzęsiny przygotowane dla nich przez starszych kolegów miały na celu sprawdzenie wytrzymałości bosych stóp "czwartaków" w zetknięciu z dywanem z szyszek, badano także funkcjonowanie ich kubków smakowych - należało odgadnąć skład nietypowych kanapek i napojów. Oprócz tego chłopcy musieli wykazać się umiejętnością wykonywania prac domowych, natomiast dziewczęta - prac typowo męskich.

Ostatni akcent padł na Dzień Edukacji Narodowej; nauczyciele przyjęli życzenia nie tylko od uczniów, ale także od rodziców obecnych na uroczystości.

(b)

2006.10.25