Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentNoo_disqus_comment has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/cortez8592/kurekmazurski.pl/public_html/plugins/content/noo_disqus_comment/noo_disqus_comment.php on line 19

W tym tygodniu, w ramach Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe, zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Świętajno. Jednym z nich jest Beata Nikołajuk z Kolonii, która funkcję tę sprawuje pierwszą kadencję.

Urodzona kolonianka
Sołtys Beata Nikołajuk w Kolonii mieszka od urodzenia

Kolonia, to po Świętajnie i Spychowie, trzecia największa miejscowość w gminie Świętajno. Obecnie liczy 722 mieszkańców. To aż o dziesięciu mniej niż przed rokiem. Funkcję sołtysa wsi, pierwszą kadencję, pełni Beata Nikołajuk. W Kolonii mieszka od urodzenia. Ma męża Daniela i 11-letnią córkę Olę. Obecnie zajmuje się domem. Jak mówi, nigdy nie myślała o tym, żeby być sołtysem. - Do udziału w wyborach namówiła mnie koleżanka, nasza radna – wspomina pani Beata. Choć funkcję sprawuje dopiero od roku, to już udało się jej zrealizować kilka planów dotyczących sołectwa. Pierwszym takim zamierzeniem było wyremontowanie kaplicy oraz sąsiedniego pomieszczenia po starej bibliotece. Oprócz tego, w ramach funduszu sołeckiego, odnowiona została świetlica, ustawiono także ławki w Kolonii i należącym do tego samego sołectwa Raciborze. Sołtys chwali ideę funduszu. - Jest to bardzo dobre, bo możemy wykorzystać pieniądze na nasze potrzeby, nie oglądając się na nikogo – mówi. W tym roku z pochodzących z funduszu środków zaplanowano ustawić zadaszenie nad placykiem z kostki brukowej przy świetlicy oraz wykonać tablicę zawierającą informacje o historii wsi. Ta ostatnia inwestycja ma związek z przypadającym niebawem 200-leciem Kolonii. Z tej okazji na czerwiec zaplanowano uroczyste obchody. Pani Beata martwi się jednak, czy z powodu epidemii koronawirusa uda się je zorganizować. Sołectwo przystąpiło też do programu „Odnowa wsi”. Za pozyskane 5 tys. zł mieszkańcy chcą zagospodarować stare boisko, a przyszłości również inne miejsca na terenie sołectwa.

W nawiasie porównanie do 2018 r.

Kolonia to miejscowość ludzi aktywnych. Działa tu Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” oraz Bractwo Kulinarne, a także chór „Kolonianki”.

Sołtys ubolewa, że wielu młodych mieszkańców wyjechało z miejscowości za pracą, często za granicę. Zostały osoby starsze, których, z roku na rok, również ubywa. - Od stycznia do marca mieliśmy tu 6 – 8 pogrzebów – mówi ze smutkiem. Jest też światełko w tunelu. - Docierają do mnie sygnały, że niektórzy młodzi chcą do nas wracać zza granicy. Więc może nasza wieś się powiększy – nie traci nadziei pani Beata.

(ew)

SOŁTYSI Z GMINY ŚWIĘTAJNO

Biały Grunt – Aneta Gut, Chochół – Andrzej Maciora, Nowe Czajki i Cis – Mirosław Siarnowski, Stare Czajki – Emilia Drężek, Długi Borek – Andrzej Bełcikowski, Jerominy – Jan Wielk, Jerutki – Damian Bazydło, Jeruty – Elżbieta Jabłonowska, Koczek – Izabela Magdaleńska, Kolonia – Beata Nikołajuk, Konrady – Alina Kostiuk, Piasutno – Bogdan Komosiński, Spychowo – Ksymena Klusek, Świętajno – Edyta Kopeć, Zielone – Arkadiusz Zera.