Veolia Szczytno otworzyła w poniedziałek kotłownię gazową będącą nowym źródłem ciepła dla mieszkańców miasta.

Veolia otworzyła gazową kotłownię
Otwarcie nowej kotłowni odbyło się z udziałem władz spółki Veolia oraz burmistrza Szczytna Krzysztofa Mańkowskiego

Nowa kotłowania gazowa znajduje się na terenie ciepłowni w Szczytnie i ma osiągnąć moc prawie 6 MW. Inwestycja, jak zapowiadają władze spółki, ma przyczynić się do dekarbonizacji, czyli zmniejszyć udział węgla w lokalnym miksie energetycznym. Otwarcie kotłowni gazowej to pierwszy etap tego procesu. Zgodnie ze strategią Veolii, całkowite odejście od węgla ma nastąpić do 2030 r. - To ważna dla nas inicjatywa, zmniejszająca nasz wpływ na środowisko oraz zwiększająca bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców – mówi Frederic Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. Z kolei Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolia term informuje, że nowa instalacja pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku 1139 ton węgla oraz zredukować emisję CO2 o 852 tony.

W planach szczycieńskiej spółki jest także wprowadzenie biomasy oraz wykorzystanie paliw alternatywnych. Prezes zarządu spółki Veolia Szczytno Marek Kaszkowiak zapowiada zwiększenie wykorzystania miejskiej sieci. - W ostatnich dwóch latach przyłączyliśmy do niej ok. 11 budynków, których zapotrzebowanie na moc oscyluje wokół 1,1 MW. To skala odpowiadająca mniej więcej tysiącowi indywidualnych odbiorców ciepła – mówi prezes, zdradzając, że w planach jest automatyzacja węzłów cieplnych oraz budowa preizolowanych sieci ciepłowniczych, co pozwoli na łączną redukcję o 1500 GJ zapotrzebowania na ciepło w mieście.

W komunikacie spółki dotyczącym otwarcia nowej kotłowni nie było informacji o tym, jak nowa inwestycja przełoży się na koszty ponoszone przez mieszkańców korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej.

(kee)