W Szczytnie odbyły się obchody Narodowego Święto Niepodległości. Główny ich punkt stanowiły uroczystości pod pomnikiem Orła Białego z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli wojska, służb mundurowych, duchowieństwa, kombatantów oraz pocztów sztandarowych.

W hołdzie Niepodległej
W uroczystościach pod pomnikiem Orła Białego uczestniczyli m.in. harcerze

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały w Szczytnie według znanego od lat scenariusza. Rozpoczęła je msza za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Następnie jej uczestnicy – samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, wojska, organizacji społecznych oraz poczty sztandarowe – przemaszerowali głównymi ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Tam odśpiewano hymn, odczytano apel pamięci, a żołnierze z jednostki w Lipowcu oddali salwę honorową. W swoim wystąpieniu starosta Jarosław Matłach nawiązywał do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. - To wielka radość móc z państwem świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, choć czasy, w których żyjemy ponownie stały się skomplikowane, a dla wielu z nas po prostu ciężkie – mówił. Przywoływał również tych, dzięki którym kraj po 123 latach zaborów podnosił się po zniszczeniach I wojny światowej, odbudowując się gospodarczo i cywilizacyjnie. - Sukces ten możliwy był dzięki zaangażowaniu całego narodu, który w walce o niepodległość potrafił się zjednoczyć pod przywództwem polityków reprezentujących wszystkie nurty i stronnictwa – akcentował starosta.

Z kolei dowódca 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu płk Mariusz Miłkowski odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Po uroczystościach pod pomnikiem w Miejskim Domu Kultury odbyło się przedstawienie słowno – muzyczne w wykonaniu podopiecznych Kuźni Talentów Fundacji Kreolia – Kraina Kreatywności.

(ew)