Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Dźwierzutach w niedzielne popołudnie wybrał się na wycieczkę plenerową do miejscowości Kobułty. Celem wizyty było zwiedzanie muzeum w wieży kościoła ewangelickiego, w której miejscowa społeczność gromadzi pamiątki związane z byłymi mieszkańcami.

W poszukiwaniu okruchów życia
Zwiedzający byli pod wrażeniem zachowanych historycznych przedmiotów, świadczących o nieistniejącym już świecie

Muzeum powstało z inicjatywy dawnej mieszkanki wsi oraz miejscowych pasjonatów, a przede wszystkim jego opiekunki Elżbiety Kostki, która też była przewodniczką dźwierzuckich podróżników. Z wielkim zaciekawieniem klubowicze obejrzeli zebrane eksponaty (m.in. zdjęcia, krosna, ubiory czy lokówkę do podkręcania wąsów). Przy kawie i herbacie rozmawiano o historii tej miejscowości i jej mieszkańców. Kobułty zostały założone około 1388 r. jako wieś kościelna. Dawniej znajdowały się w powiecie szczycieńskim. We wsi są dwa kościoły - katolicki z początku XX w. oraz ruiny kościoła ewangelickiego z 1823 r., który niszczeje od lat 80. XX w. Pomysł na zagospodarowanie zachowanej wieży kościelnej został sfinalizowany 15 maja 2021 r., gdy nastąpiło otwarcie muzeum.

Zwiedzający byli pod wrażeniem zachowanych historycznych przedmiotów, świadczących o nieistniejącym już świecie. Można go jeszcze odkryć właśnie w muzeach, tych dużych i tych lokalnych oraz na kartach książek np. Małgorzaty Manelskiej, która opisała to miejsce w powieści „Barwy Mazur”.

dk