Przez dwa dni z rzędu, 3 i 4 czerwca, szczycieński stadion leśny był główną areną zmagań ponad 200 uczestników III Parafiady Dzieci i Młodzieży zorganizowanej przez stowarzyszenie "Nawa" i Amatorski Klub Biegacza. Igrzyska rozpoczęła msza św. celebrowana przez ks. Ireneusza Masiula.

W słońcu i w deszczu

Dzieci i młodzież z wielkim przejęciem podchodziły do udziału w poszczególnych konkurencjach, wkładając w swój start wszystkie umiejętności. Pierwszego dnia na stadionie leśnym rozgrywano przede wszystkim zawody lekkoatletyczne, ale tutaj toczył się również parafiadowy turniej piłki nożnej oraz gry w ringo i odbywały się zmagania pozasportowe - konkurs plastyczny, popisy wokalne i recytatorskie.

- Nowe miejsce jest dużo ładniejsze niż boisko przy ul. Śląskiej, wszystko rozgrywa się w pobliżu i nigdzie nie trzeba daleko chodzić - mówi "Kurkowi" jedna z uczestniczek Asia Puszko (SP nr 2) szykująca się do skoku w dal.

ORŻYNY GÓRĄ

Najliczniejszą ekipę stanowili parafianie od św. Jana Chrzciciela (Targowo), którą tworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Orżynach. Wyróżniali się oni nie tylko pięknymi strojami, ale uzyskiwali także najbardziej wartościowe wyniki.

- W tym roku wystawiliśmy 40-osobową reprezentację, którą wspomagały i dopingowały Marzena Sztymelska (katechetka) i dyrektorka szkoły Joanna Staszewska - powiedział "Kurkowi" szef reprezentacji, Józef Zdunek.

Swoją pomoc ekipie z Orżyn zaoferował także sołtys wsi, dostarczając odpowiednio duży autobus dla tak licznej drużyny. Jej gwiazdą okazała się Marika Lis. W swojej kategorii wiekowej wygrała bieg na 60 m, była pierwsza w przełajach i wywalczyła drugie miejsce w rzucie piłeczką palantową. Jakby tego było mało, wystąpiła jeszcze w drużynowym turnieju gry w ringo. Nie mniejsze sukcesy odniósł jej kolega z ekipy Paweł Marszałek, który zdystansował swoich rywali w przełajach, strzelaniu i sprincie.

* * *

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia parafialnych igrzysk były zawody strzeleckie i pływackie. W drugim dniu uczestnicy mogli wystąpić w biegach przełajowych i wziąć udział w zmaganiach wędkarskich. Te ostatnie włączono do imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka przez szczycieńskich moczykijów skupionych w kole "Odrodzenie".

Trzecia z kolei parafiada, wedle opinii jej uczestników, zorganizowana była jeszcze sprawniej niż poprzednia, ale niestety zgromadziła mniej zawodników.

- Niektóre wyniki uzyskane przez dzieci i młodzież były wartościowe, co świadczy o podnoszeniu umiejętności i dość wysokim poziomie sportowym - powiedział na podsumowaniu parafiady Krzysztof Wilczek (AKB).

Zadowolona z przebiegu imprezy była także szefowa "Nawy" Maria Ziółek, choć zaskoczyła ją dość niska frekwencja.

- Jest to dla mnie zagadka. W zeszłym roku uczestniczyło 500 osób, a teraz tylko 200, choć były ogłoszenia w kościołach i plakaty...

Klasyfikacja drużynowa:

1. Parafia św. Jana Chrzciciela (Targowo)

2. Parafia Chrystusa Króla (Szczytno)

3. Parafia św. Krzyża (Szczytno)

Marek J. Plitt

2006.06.07