Trzynastu pilarzy stanęło do walki o Złotą Siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. Była to już ósma edycja zawodów, w których udział biorą zakłady usług leśnych wykonujące prace na terenie nadleśnictwa.

Walczyli o Złotą Siekierę
Pilarze rywalizowali w pięciu konkurencjach

- Jest to jedyna okazja w regionie, by zobaczyć, z jakimi zadaniami na co dzień mają do czynienia pilarze i jakimi umiejętnościami muszą się wykazać – mówi Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. Zawody służą także zapoznaniu mieszkańców z pracą pilarza, często bardzo niebezpieczną i wymagającą stałej koncentracji. Dlatego Święto Drwala ma na celu przede wszystkim promocję BHP podczas prac leśnych i ciągłe doskonalenie umiejętności zawodowych.

Zmagania odbywały się w takich konkurencjach jak: ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka złożona, przerzynka na dokładność oraz okrzesywanie. Również była osobna konkurencja dla 4 operatorów ciągnika do zrywki drewna.

Dla publiczności przygotowany został „Wielobój Drwala”, w którym można było rzucić gumofilcem do beczki, wałkiem papierówki na odległość, czy toporkiem do słupa.

Najlepszym pilarzem tegorocznych zawodów został Sylwester Jurczyk z ZUL S.C. DREWPOL, II miejsce zajął Rafał Szmigiel z ZUL Beata Skłodowska & Dariusz Kaczyński, a III Paweł Biedka z ZUL Żubr Trzcińscy & Koźmiński, który dodatkowo został najbezpieczniej pracującym drwalem. Najlepszym zrywkarzem został Zdzisław Niedźwiedzki pracujący w ZUL Żubr Trzcińscy & Koźmiński, zwycięzcy w kategorii na najlepszy zakład usług leśnych.

(g)