Uczniowie z terenu powiatu po raz kolejny uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. W niektórych szkołach, takich jak choćby w Orżynach i Trelkowie, zbieraniu śmieci towarzyszyły zabawy i konkursy o tematyce ekologicznej.

Walka ze śmieciami na wesoło

W tym roku akcja Sprzątania Świata rozpoczęła się w piątek 14 września. Jak zawsze, najaktywniej włączyli się do niej najmłodsi, w tym także uczniowie szkół z terenu powiatu. W Orżynach (gmina Dźwierzuty) na dzień przed wielkim sprzątaniem odbył się apel, podczas którego poszczególne klasy Szkoły Podstawowej zaprezentowały wykonane przez siebie z rozmaitych odpadów „potwory-śmieciory”. Uczniowie ułożyli też specjalne rymowanki o sprzątaniu i rywalizowali w konkursie o tematyce ekologicznej. W piątek dzieci wyruszyły na oczyszczanie z odpadków terenu szkoły oraz najbliższej okolicy, co spotkało się z dużą aprobatą ze strony mieszkańców. Akcja zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i wspólną, pamiątkową fotografią przed szkołą.

W Sprzątaniu Świata uczestniczyli też uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trelkowie (gmina Szczytno). Podczas zbierania śmieci dzieci rywalizowały ze sobą o to, które z nich zgromadzi więcej odpadów. Po zakończeniu akcji trochę brudni, głodni, ale szczęśliwi z powodu wykonanego zadania uczniowie wrócili do szkoły. Tam czekała na nich nagroda - wielkie ognisko z kiełbaskami. Jak mówią nauczyciele, akcja jest okazją nie tylko do tego, by wysprzątać okolicę, ale przyczynia się ona również do propagowania wśród najmłodszych postaw proekologicznych. Efekty działań stają się już powoli widoczne.

- Pocieszające w tym wszystkim jest to, że z roku na rok zbieramy coraz mniej śmieci- mówi Beata Arbatowska, nauczycielka w NSP w Trelkowie.

(kee)