Wszystko wskazuje na to, że większościowym udziałowcem w Zakładach Komunikacji Miejskiej zostanie warszawska spółka Warbus. Oferta złożona przez miejscowy Bus-Kom nie spełnia oczekiwań władz miasta.

Dwie firmy wyraziły zainteresowanie obsługą miejskiej komunikacji. Oferta Bus-Komu została odrzucona już na wstępie, bowiem, jak tłumaczy burmistrz Danuta Górska, firma nie była zainteresowana dokapitalizowaniem ZKM-u. Na to z kolei godzi się drugi z zainteresowanych podmiotów, warszawska spółka Warbus, świadcząca usługi m.in. na terenie Trójmiasta i Poznania. Według wstępnych deklaracji, ma ona zainwestować w miejską komunikację ok. 3 mln zł w postaci nowych autobusów, które miałyby się pojawić już na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Miasto oczekuje od udziałowca zachowania w ZKM dotychczasowej obsady zajmującej się obsługą autobusów, a także przywrócenia ulgowych przejazdów dla 70-latków.

- W tej chwili czekamy na oficjalne stanowisko Warbusu, w którym zawarte zostanie także ich oczekiwanie wobec miasta – mówi wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk. Władze Szczytna godzą się na dofinansowanie miejskiej komunikacji na dotychczasowym poziomie, czyli 600-700 tys. w skali roku. Zwolnione jednak będą już wtedy z obowiązku łożenia dodatkowych środków na zakup nowych autobusów. Na podpisanie wieloletniej umowy będzie musiała wyrazić zgodę Rada Miejska.

(o)