Koncerty muzyki folkowej, efektowne widowiska w wykonaniu teatru ognia oraz puszczanie wianków i zabawy do białego rana - to tylko niektóre atrakcje czekające uczestników nocy świętojańskiej w Szczytnie i Pasymiu.

SZCZYTNO

Interesująco zapowiada się powitanie lata w stolicy powiatu. Tegoroczna impreza rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godzinie 18.00 w parku nad dużym jeziorem na ul. Pasymskiej. W programie tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wianek, akrobacje w wykonaniu tancerzy ognia oraz pokaz umiejętności szczycieńskiej drużyny łuczniczej. Główną atrakcją sobótkowej nocy będzie jednak muzyka. W tym roku organizatorzy postawili na klimaty folkowe. Przed publicznością wystąpi Jacek Kulesza, jeden z bardziej cenionych w Polsce przedstawicieli nurtu „songwriters”, z którego wywodzi się m. in. legendarny Bob Dylan. Na scenie zaprezentuje się także pochodząca ze Szczytna, choć dotąd mało znana szczycieńskiej publiczności Transkapela, zespół Roberta Wasilewskiego, który w swoim repertuarze ma muzykę klezmersko-karpacką. Wydana w 2005 r. płyta tej grupy zatytułowana „Sounds and shadows” zyskała wówczas miano najlepszego folkowego wydawnictwa roku.

PASYM

Nadejście lata będzie obchodzone hucznie także w grodzie nad Kalwą. Już o godzinie 11.00 w sobotę na Rynku rozpocznie się jarmark pasymski. O 13.30 odbędzie się spektakl dla najmłodszych. Po raz kolejny w szranki staną drużyny samorządowców biorące udział w wyścigach smoczych łodzi. Początek zmagań - godzina 17.00. O 21.00 z repertuarem szantowym wystąpi zespół Szybki Montaż. Po jego zakończeniu publiczność obejrzy spektakl „Arabeska” poświęcony kultowi ognia. Później będzie można posłuchać grupy D.N.A. Zabawę zakończy szukanie kwiatu paproci, puszczanie wianków, fajerwerki oraz dyskoteka pod gołym niebem prowadzona przez DJ Marka.

(ew)