Już po raz 18. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W najpopularniejszą akcję charytatywną w kraju włączy się także powiat szczycieński. Podczas wielkiego finału odbędą się koncerty, zbiórki uliczne, licytacje oraz zawody sportowe.

Wielki finał tuż-tuż

18. FINAŁ

XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w najbliższą niedzielę 10 stycznia. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi. W ramach akcji zainicjowanej przez Jerzego Owsiaka organizowane są nie tylko uliczne zbiórki, ale także szereg innych imprez, z których dochód zasila konto WOŚP. Do corocznego orkiestrowego grania włącza się także powiat szczycieński.

SZCZYTNO

W stolicy powiatu finał orkiestry zacznie się już w sobotę 9 stycznia. Po południu w Miejskim Domu Kultury zagrają lokalne zespoły rockowe. W niedzielę od rana na ulicach miasta trwać będzie zbiórka do puszek prowadzona przez wolontariuszy. W tym roku zgłosiło się ich około pięćdziesięciu. Tradycyjnie już, punktem zbornym uczestników akcji, będzie MDK, gdzie mieści się główny sztab orkiestry, na czele którego stoi Andrzej Materna. W niedzielne popołudnie na scenie domu kultury odbędzie się koncert „Dla każdego coś dobrego”. Wystąpią w nim m. in. uczniowie szczycieńskich szkół, emeryci oraz młodzież skupiona w Studio Piosenki „Pod Sceną”. Przeprowadzone zostaną też licytacje przekazanych na aukcję gadżetów. Szczycieński finał będzie miał również akcenty sportowe. W niedzielę o godzinie 10.00 w hali im. Huberta Wagnera rozpocznie się turniej piłkarski. Drużyny chcące wziąć w nim udział zapłacą wpisowe w wysokości 200 złotych, które zostaną przekazane na konto WOŚP. Zgłoszenia przyjmuje kierownik hali, Arkadiusz Leska.

PASYM

Po rocznej przerwie do finału włącza się drugie miasto w powiecie, Pasym. Rok temu w grodzie nad Kalwą zorganizowano tylko zbiórkę uliczną, rezygnując z imprez towarzyszących, które w poprzednich latach cieszyły się wśród mieszkańców dość dużą popularnością. Powodem były trudności organizacyjne związane głównie z tym, że do akcji nie przyłączyły się szkoły z terenu gminy. Teraz pasymianie się zmobilizowali i szykują szereg atrakcji. Organizatorami finału w Pasymiu są Miejski Ośrodek Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna przy współudziale szkół, a patronat nad całością objął burmistrz. Już w sobotę 9 stycznia w pasymskim gimnazjum odbędą się mecze piłki siatkowej i nożnej z udziałem m. in. Błękitnych Pasym oraz reprezentacji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Początek sportowych zmagań zaplanowano na godzinę 15.00. Już od południa trwać będzie kiermasz ciast. Oficjalne otwarcie finału WOŚP odbędzie się o godzinie 14.00 w niedzielę w gimnazjum. W programie znajdzie się pokaz ratownictwa przedmedycznego, kiermasz wypieków cukierniczych oraz prac plastycznych. Swoje stoisko z wyrobami glinianymi będzie miał także pasymski Dom dla Dzieci. W części artystycznej wystąpią przedszkolaki oraz uczniowie szkół z terenu gminy. Imprezę poprowadzą pasymscy gimnazjaliści, którzy przygotowują również scenografię. W przerwach przeprowadzone zostaną licytacje. Wśród podarowanych przez sponsorów przedmiotów znajdą się m.in. rzeźba, koszulki WOŚP, prace członków koła plastycznego MOK, koszulka reprezentanta Polski w siatkówce Grzegorza Szymańskiego oraz … wywrotka kruszywa. Będzie też można wylicytować roczną prenumeratę „Kurka”. Organizatorzy zapowiadają także niespodziankę na zakończenie zabawy, ale, jak zastrzegają, jest ona uzależniona od pogody.

DŹWIERZUTY, WIELBARK

W Dźwierzutach w niedzielę o 15.00 zaplanowano koncert zespołów działających przy GOKSiR, a strażacy z OSP przeprowadzą pokaz ratownictwa. Imprezie towarzyszyć będą zbiórki uliczne oraz licytacje, konkursy i loteria. Skromniejszy przebieg będzie miał finał orkiestry w Wielbarku. W tym roku ograniczy się on tylko do ulicznej zbiórki i piątkowej kwesty w szkołach. - Wszystko dlatego, że wciąż jeszcze trwa remont Gminnego Ośrodka Kultury i nie mamy sali – tłumaczy Anna Musiał, szefowa wielbarskiego sztabu WOŚP. W poprzednich latach w Wielbarku organizowano m. in. bal karnawałowy, imprezę dla dzieci oraz dyskotekę dla młodzieży.

JEDWABNO

Z inicjatywy sołectw oraz przy udziale byłej dyrektor GOK Jolanty Pietruczuk, finał WOŚP odbędzie się także w gminie Jedwabno. W niedzielę od godziny 10.00 wolontariusze rozpoczną objazd poszczególnych wsi, gdzie przeprowadzone zostaną kwesty. Podczas postoju w Kocie przewidziano ognisko i dyskotekę, a w Nartach miejscowe stowarzyszenie przygotowuje specjalny program artystyczny. Podczas imprezy w Nowym Dworze zaprezentują się m. in. tancerze break dance oraz młody wokalista Bartek Abramski. O 20.00 w Witowie nastąpi zakończenie akcji. Będą występy lokalnych zespołów, pokaz fajerwerków oraz ciepła grochówka.

(łuk)/fot. M.J.Plitt