Jedwabno w nietypowy sposób wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Z okazji zbliżającego się 30. finału tej dorocznej akcji, w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się wspólne dzierganie możliwie najdłuższego szalika, który zostanie zlicytowany na orkiestrowej aukcji.

Wielkie dzierganie dla orkiestryWspólne dzierganie odbędzie się w czwartek 13 stycznia o godzinie 17.00 w jedwabieńskim GOK-u. Inicjatywa, jak czytamy na Fb, jest skierowana do kreatywnych i aktywnych mieszkańców gminy Jedwabno. Jej cel to stworzenie możliwie najdłuższego szalika dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł akcji pochodzi od członkini sztabu WOŚP w Mińsku Mazowieckim, Anny Endzelm. Wydziergany szalik będzie zlicytowany na orkiestrowej aukcji na Allegro, a dochód z tego zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego służącego do leczenia okulistycznego dzieci w ramach 30. finału. Licytacja wystartuje już niebawem i potrwa do 5 lutego.

W wielkim dzierganiu biorą udział tysiące osób z Polski i zagranicy. Części rekordowego szalika można wykonać z dowolnego rodzaju włóczki i wybraną przez siebie techniką. Dane osób, które zaangażują się w akcję, znajdą się na metce dołączonej do szalika. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno osoby prywatne, jak i organizacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, sołectwa i firmy. Aby włączyć się do dziergania, wystarczy stworzyć część szalika – na drutach, szydełkując, czy plotąc go rękami. Ważne, aby miał on szerokość 20 cm i długość 150 cm. Dzięki temu podobne kawałki po finale WOŚP posłużą do wykonania pledów, koców bądź narzut. Akcja adresowana jest także do tych, którzy nie umieją dziergać – w GOK-u będą mogli nauczyć się tej sztuki. Z kolei ci, którzy nie lubią tego rodzaju robótek ręcznych, również są mile widziani – mogą wesprzeć akcję, przynosząc niepotrzebne druty, szydełka, nową lub sprutą włóczkę.

(kee)