Mieszkańcy Kota, małej wsi w gminie Jedwabno, coraz aktywniej działają na rzecz lokalnej społeczności. Kilka miesięcy temu założyli stowarzyszenie i napisali projekt, który otrzymał dofinansowanie od samorządu województwa. W ramach zadania odbędą się m. in. warsztaty ceramiczne, plastyczne, muzyczne i kulinarne.

Wieś, która zachwyca

Kot to mała, licząca obecnie ponad 170 mieszkańców wieś, leżąca na granicy dawnego poligonu wojskowego Muszaki. Mimo korzystnego położenia nad rzeką Omulew oraz bogatych tradycji mazurskich, jeszcze do niedawna niewiele się tu działo i mało kto słyszał o miejscowości. Ostatnio zaczęło się to zmieniać. Wszystko za sprawą mieszkańców, którzy coraz aktywniej włączają się w działania na rzecz lokalnej społeczności, organizując szereg imprez nie tylko w swojej wsi, ale też uczestnicząc w przedsięwzięciach o zasięgu gminnym. W ubiegłych latach w Kocie realizowano kilka projektów, które otrzymały dofinansowanie z Fundacji Wspomagania Wsi, Wiejskich Inicjatyw oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki pozyskanym środkom zorganizowano festyny „Pierwsze koty za płoty”, „Kocie harce” i „W naszej mazurskiej wsi odkrywamy, przeżywamy, działamy”. Jesienią 2009 roku powstało tu Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej „Omulew”. Obecnie skupia ono 19 członków. Wśród swoich celów wymieniają oni integrację i aktywizację środowiska wiejskiego, prowadzenie działalności kulturalnej, oświatowej i promocyjnej, a także rozszerzenie oferty turystycznej regionu. Mimo stosunkowo krótkiego czasu działania, mogą się już pochwalić pierwszymi sukcesami. Napisany przez nich projekt pt. „Nasza mazurska wieś zadziwia i zachwyca”, zgłoszony w konkursie ofert na wykonanie zadań publicznych samorządu wojewódzkiego w zakresie aktywizacji społeczności lokalnych na obszarach wiejskich, otrzymał dotację w wysokości 6 tys. złotych. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji wpłynęły dwadzieścia cztery oferty, a tylko siedmiu najlepszym przyznano dofinansowanie. Projekt przygotowany przez stowarzyszenie z Kota dotyczy dorocznego, organizowanego od 2006 roku wiejskiego festynu. W tym roku impreza zostanie znacząco wzbogacona.

- Uzgodniliśmy, że przygotujemy się do niej solidnie, organizując warsztaty, które pomogą nam wykonać atrakcje na festyn – mówi Joanna Porycka – Krawczewska, prezes stowarzyszenia. Mieszkańcy wezmą udział w zajęciach ceramicznych, papiero-plastycznych, muzyczno-tanecznych. Oprócz tego grupa kucharek wraz z młodymi pomocnicami przygotuje tradycyjne potrawy.

- Dzięki tym warsztatom nauczymy się nowych umiejętności, a także ożywimy i uatrakcyjnimy ten ważny dla całej naszej społeczności dzień – podkreśla Joanna Porycka-Krawczewska. - Mamy nadzieję, że nasze rękodzieła, popisy muzyczno-taneczne, a także wytwory kulinarne będą zadziwiać i zachwycać – dodaje.

(ew) /fot. archiwum