Reklama

Węgiel

W miniony weekend wieża ciśnień w Pasymiu otworzyła swoje drzwi przed zwiedzającymi. Z inicjatywy dzierżawiącego ją Stowarzyszenia Motocyklowo – Eksploracyjnego „Mazur Pasym” zorganizowano dni otwarte, podczas których można też było wysłuchać występów lokalnych artystów, skosztować grochówki i kartoflaka oraz wziąć udział w pchlim targu.

Wieża bez tajemnic
Chętnych do zwiedzania wieży ciśnień nie brakowało

W sobotę i niedzielę odbyły się dni otwarte pasymskiej wieży ciśnień. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Motocyklowo – Eksploracyjne „Mazur Pasym”, które od niedawna jest dzierżawcą obiektu i zamierza w nim urządzić swoją siedzibę oraz punkt widokowy. W ramach wydarzenia każdy mógł zwiedzić wieżę. Chętnych nie brakowało. - Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania – przyznaje prezes stowarzyszenia Rafał Brzeziński. Wśród zwiedzających znaleźli się zarówno mieszkańcy Pasymia, jak i turyści. - Wiele osób mówiło, że od dziecka chciało wejść na wieżę i zobaczyć jej wnętrze, bo znało ją tylko od zewnątrz – mówi prezes.

Organizatorzy dni otwartych zadbali też o inne atrakcje. Było coś dla ducha – koncerty zespołu Cyrla oraz Joanny Gawryszewskiej i Jana Lisiewskiego, a także dla ciała – grochówka, kartoflak i gofry. W ramach wydarzenia odbył się pchli targ. Prezes Brzeziński zapowiada, że będzie on organizowany co dwa tygodnie w niedziele w godzinach 10.00 – 14.00 w sąsiedztwie wieży aż do jesieni. - Zapraszamy wszystkich chętnych do wystawiania swoich skarbów, które im już nie są potrzebne, a być może przydadzą się komuś innemu – zachęca. Udział w pchlim targu jest bezpłatny, ale warto wziąć ze sobą gotówkę, aby wrzucić ją do skarbonki, by wesprzeć remont wieży. Obecnie stowarzyszenie zbiera środki na wykonanie dokumentacji niezbędnej przy ubieganiu się o dofinansowanie na odnowę zabytku.

(ew)