W powiecie szczycieńskim nie brakuje wsi, które swoją estetyką i koncepcjami zagospodarowania przestrzeni mogą wpędzić mieszczuchów w nie lada kompleksy. Doskonałym przykładem jest Wilamowo w gminie Rozogi - laureat II nagrody w tegorocznym konkursie na najpiękniejszą wieś województwa.

Wioska na wysoki połysk

Konkurs pod hasłem "Czysta i piękna zagroda - estetyczna wieś" organizuje co roku Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich. Do tegorocznej edycji przystąpiło 76 miejscowości. Zwycięzcą po raz drugi z rzędu okazał się Babiak w powiecie lidzbarskim. Sukces mieszkańców Wilamowa jest tym większy, że wieś stanęła w konkursowe szranki po raz pierwszy.

- Do startu namawiali mnie sąsiedzi, konkursem bardzo interesowała się młodzież. Dlatego rada sołecka podjęła decyzję o uczestnictwie - mówi sołtys Halina Zyśk.

Wilamowo to spora, składająca się z 58 gospodarstw wieś, o zdecydowanie rolniczym charakterze. Dlatego prace nad jej upiększaniem pochłonęły sporo czasu i wysiłku. Na przygotowania mieszkańcy mieli niewiele czasu. Zgłoszenie do konkursu zostało wysłane w marcu. Pierwsza wizyta komisji jurorskiej miała miejsce w maju.

- Na początek należało obejść wszystkich gospodarzy i powiedzieć każdemu, co ma zrobić na swoim podwórku - opowiada sołtys Zyśk. Na pytanie, czy jej sąsiedzi byli chętni do zaangażowania się w prace, odpowiada:

- Wystarczy porównać, jak Wilamowo wyglądało kilka miesięcy temu, a jak wygląda teraz.

Poprawianie estetyki wsi nie ograniczyło się wyłącznie do poszczególnych obejść. Mieszkańcy Wilamowa własnymi siłami zadbali o trawniki, zorganizowali boisko do siatkówki plażowej i spory plac zabaw. Na jego potrzeby zakupili nowe, atestowane urządzenia. Postanowili również wykorzystać wielki atut miejscowości - zlokalizowany w jej centrum duży staw. Zbiornik został pogłębiony, a na wrzynającej się w niego grobli ustawiono drewniane stoły i ławy. Prace wystartowały na początku lipca. Mimo dosyć krótkiego czasu, jaki upłynął od pierwszej lustracji, druga wizyta komisji we wrześniu zastała wieś czystą i przyjemną dla oka. Udział w konkursie wymagał kompleksowych przygotowań.

- Do końca nie wiedzieliśmy, co będzie oceniać komisja. Okazało się, że bierze pod uwagę dosłownie wszystko - tłumaczy Halina Zyśk.

W nagrodę wieś otrzymała 12 tys. złotych. Pieniądze w znacznej części zostały już rozdysponowane. Mieszkańcy Wilamowa postanowili przeznaczyć je na wyposażenie wiejskiej świetlicy. Za wygraną w konkursie sumę doprowadzili do niej wodę, zrobili łazienkę i kupili kuchnię gazową. Za resztę chcą zbudować altanę nad stawem.

- Robimy to już trochę pod kątem przyszłorocznej edycji konkursu - nie kryje pani sołtys.

Wojciech Kułakowski

2006.10.25