Dzisiejszy świat czaruje młodych ludzi licznymi pokusami, często prowadzącymi w konsekwencji do rozmaitych uzależnień. Dla wielu czerpanie radości z życia automatycznie kojarzy się z uleganiem owym pokusom. Organizatorzy akcji „Wolność jest w nas” pragnęli udowodnić, że możliwe jest zupełnie inne myślenie. W sali widowiskowej szczycieńskiego MDK-u podsumowano trwającą dwa miesiące kampanię.galeria >>

Dzisiejszy świat czaruje młodych ludzi licznymi pokusami, często prowadzącymi w konsekwencji do rozmaitych uzależnień. Dla wielu czerpanie radości z życia automatycznie kojarzy się z uleganiem owym pokusom. Organizatorzy akcji „Wolność jest w nas” pragnęli udowodnić, że możliwe jest zupełnie inne myślenie. W sali widowiskowej szczycieńskiego MDK-u podsumowano trwającą dwa miesiące kampanię.

Wolny wybiera dobro

Według przeprowadzonego w 2009 roku badania zaledwie 13 procent 15-16 latków nie miało kontaktu z alkoholem. Wśród uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych ten odsetek wynosił jedynie 2%.

Działania mające na celu pokazywanie zgubnych skutków ulegania nałogom prowadzą szkoły, specjalne koncerty organizuje Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku ze swoją inicjatywą dołączył ksiądz Tomasz Jarzynka, wikariusz w szczycieńskiej parafii Chrystusa Króla.

- Nie łudzimy się, że po jednej takiej akcji Szczytno zacznie żyć w trzeźwości. Chcemy jednak dać młodym ludziom do myślenia, wpłynąć na zmianę mentalności – mówił młody duchowny, rozpoczynając kampanię przed dwoma miesiącami.

- Dlaczego, pytam wzorowego ucznia, sięgnąłeś po alkkohol? Bo wszyscy tak robią - opowiadał podczas czwartkowego (5 maja) spotkania w MDK-u misjonarz saletyn z Mrągowa, ks. Karol Tomczak.

- Człowiek wolny to nie jest ten, który robi tak, jak robią wszyscy. To ten, który wybiera to, co dobre – uświadamiał zebranej młodzieży.

Akcja, której organizatorami były parafie dekanatu szczycieńskiego i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zorganizowana została głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. W czasie jej trwania w szkołach przeprowadzono specjalne lekcje wg konspektu Aleksandra Stańka, prezesa stowarzyszenia „Uczeń”. Podczas niedawnych rekolekcji wielkopostnych kazania skierowane do młodych ludzi dotyczyły właśnie uzależnień. Ogłoszono również konkursy, których celem było promowanie życia bez nałogów – i to nie tylko uzależnienia od alkoholu. Lista nałogów jest przecież długa: nikotyna, internet, gry komputerowe czy nieodłączny dziś telefon komórkowy. W kategorii plakat nagrodę otrzymał Piotr Mierzejewski z SP 6, za wiersz nagrodzono Aleksandrę Zielińską (SP 6), za pracę literacką – Żanetę Kaczyńską (Gim 2), natomiast w kategorii prezentacja wygrał Bartłomiej Mosio.

Do życia bez nałogów zachęcali z estrady burmistrz Danuta Górska i ks. Andrzej Wysocki, proboszcz parafii Świętego Krzyża. Swoje muzyczne trzy grosze wtrącił duet gitarowo-wokalny: Katarzyna Zaręba – Błażej Archacki.

Gwiazdą wieczoru była Magda Anioł z zespołem. Tekst utworu „Albo albo”, pochodzący z repertuaru grupy, zainspirował ks. Jarzynkę do zorganizowania całej kampanii. Piosenkarka, która powiedziała w jednym z wywiadów: „To nie ja po latach odnalazłam Boga. To Bóg odnalazł mnie”, dziś sama stara się ewangelizować, wpływać na zmianę życiowej filozofii młodych ludzi. Jednocześnie próbuje wraz ze swoją grupą udowodnić, że przeżywanie wiary może być – dosłownie – radosne i... dynamiczne. Pełno było w piosenkach zaprezentowanych na emdekowskiej scenie energii, która udzieliła się także zebranym - i to nie tylko tym najmłodszym.

(gp)/fot. G. Pietrzyk