Pod znakiem integracji przebiegła miniona sobota dla społeczności wsi Grom i Wawrochy. Wszystko za sprawą festynów wiejskich, które wzbudziły niemałe zainteresowanie także wśród mieszkańców okolicznych miejscowości i wypoczywających na Mazurach turystów.

Wsi spokojna, wsi wesoła...

GROM NA WESOŁO

Festyn Wiejski w Gromie organizowany już po raz trzeci z inicjatywy Rady Sołeckiej był okazją do spędzenia weekendu w miłej atmosferze. W tym roku na przybyłych czekało wiele atrakcji. Najpierw organizatorzy zaplanowali szereg zabaw dla dzieci. Na najmłodszych czekał między innymi występ krakowskiego teatrzyku ARTRES, gry i konkursy oraz dmuchany plac zabaw, który wywołał wiele radości. Duże zainteresowanie nie tylko wśród milusińskich wzbudził wóz strażacki i pokazy przygotowane przez OSP, a także jazda konna. Oprócz tego na festyn zawitali goście z Garncarskiej Wioski spod Nidzicy, którzy zdradzili zainteresowanej publiczności tajniki sztuki garncarskiej i zachęcili do wypróbowania swoich sił podczas wyrobu naczyń. Później rozpoczął się blok z atrakcjami przewidzianymi dla dorosłych. Wystąpiły: Zespół Śpiewaczy „Echo Pasymia”, zespół muzyczny z Domu Opieki Społecznej w Szczytnie oraz zespół DJ & Szwagra z Witowa. Głodnym nie tylko wrażeń uczestnikom festynu oprócz dobrego humoru towarzyszył zapach pieczonego na grillu mięsa oraz domowych wypieków przygotowanych specjalnie na tę okazję przez mieszkanki Gromu.

Po raz pierwszy Festyn Wiejski w Gromie zorganizowany został w ramach konkursu Aktywna Wieś w 2007 roku. Od tamtej pory Rada Sołecka stara się podtrzymać tradycję zabaw dla mieszkańców wsi będących doskonałą okazją do spotkań integracyjnych scalających wiejską społeczność. Inicjatywa Rady spotkała się z pozytywnym odzewem nie tylko ze strony samych zainteresowanych, ale także osób spoza terenu wsi, które chętne są podać miejscowości pomocną dłoń. – Ludzie pomagają i chcą pomagać, bo twierdzą, że warto, że widać efekty – przekonuje sołtys Gromu Andrzej Kwiatkowski. Dzięki hojności osób prywatnych oraz pomysłowości i zaangażowaniu Rady Sołeckiej i samych mieszkańców Grom może się pochwalić dobrze ogrodzonym i oświetlonym boiskiem oraz oddanym w tym roku do użytku miejscem do gry w siatkówkę plażową.

WAWROCHY NIE GORSZE

W sobotnie popołudnie rozpoczął się Festyn Rodzinny w Wawrochach zorganizowany przy pomocy gminy oraz prywatnych sponsorów już po raz jedenasty. I tu uczestników zabaw ani na chwilę nie opuścił dobry humor nawet wtedy, gdy przez moment pokropiło. Widać organizatorzy zadbali także o dobrą pogodę, gdyż niebo nad wsią szybko się rozpogodziło. Frekwencja podczas festynu w Wawrochach dopisała. Przybyli na zabawę mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli posilić się kiełbaskami z grilla, ciastem, a na dzieci czekały lody i inne łakocie przygotowane przez organizatorów. Oprócz pysznego jedzenia przewidziano także wiele rozrywek, wśród nich strzelanie z wiatrówki, konkurs piłki siatkowej oraz gry i konkursy – wszystko to w duchu przyjaznej rywalizacji. Festyn zwieńczył wieczorny pokaz sztucznych ogni ufundowany przez firmę Jurand Promotion.

Aleksandra Gocławska, Fot. A. Olszewski, fotomontaż M.J.Plitt