WSPOMÓŻMY MKS

Miejski Klub Sportowy w Szczytnie zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe swojej działalności.

Klub nasz aktualnie prowadzi zajęcia sportowe w ośmiu grupach wiekowych, gromadząc około 180 chłopców począwszy od drugich klas szkół podstawowych do seniorów.

Dotacje, które otrzymujemy na realizację celów statutowych naszego stowarzyszenia tylko częściowo pokrywają wydatki na działalność merytoryczną.

Dla wszystkich grup biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej musimy zabezpieczyć sprzęt sportowy, opłacać sędziów za prowadzenie zawodów oraz wynajmować za opłatą autobusy na dojazdy na imprezy sportowe organizowane przez W-M ZPN. Odległości, jakie muszą pokonywać nasze zespoły na mecze wyjazdowe, wynoszą około 100 km w jedną stronę, co rzutuje na wysokość opłat za wynajęty transport.

Mając tyle zespołów, musimy prać tygodniowo około 100 kompletów strojów (koszulka, spodenki i para getrów). Opłacamy także obowiązkowe składki i opłaty do W-M ZPN, ubezpieczamy wszystkich zawodników od nieszczęśliwych wypadków, przeprowadzamy obowiązkowe okresowe badania lekarskie (2 razy w ciągu roku).

Wszystkim grupom treningowym zapewniliśmy trenerów, którzy posiadają wykształcenie pedagogiczne oraz doskonałą wiedzę potrzebną do pracy z młodzieżą. Wielu z nich prowadzi zajęcia społecznie, a wynagrodzenie kadry trenerskiej to niewielka cząstka naszych wydatków. Stwarzając duże możliwości do gry w piłkę nożną, prowadząc również pracę wychowawczą, staramy się zapobiegać wszelkim patologiom, by później nie leczyć ich skutków.

W większości rodziców naszych zawodników nie stać na opłacanie dodatkowych zajęć takich jak języki obce, muzyka, itp. Uczestnictwo w zajęciach naszego klubu (składka miesięczna wynosi 2 zł), jest często jedyną dostępną formą sensownego zagospodarowania czasu pozalekcyjnego młodego chłopca.

Pragniemy poinformować, że od dnia 20.08.2004 r. uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego i działamy w oparciu o ustawę o pożytku publicznym i wolontariacie.

Dlatego też każda osoba fizyczna rozliczająca się w Urzędzie Skarbowym PIT-em zgodnie z art.27 pkt d ustawy o podatku od osób fizycznych może wpłacić na nasze konto darowiznę w wysokości 1% ostatecznej kwoty płaconego podatku. Kwotę tę można w całości odpisać od podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym, pod warunkiem, że darowizna dotyczy organizacji pożytku publicznego.

Dziękujemy za przychylne ustosunkowanie się do naszej prośby.

Numer konta - Bank Spółdzielczy o/Szczytno 03 8838 0005 2001 0005 4700 0001

prezes

Zbigniew Magnuszewski

v-ce prezes, kierownik sekcji piłki nożnej

Sławomir Ignatowski

"OSACZENI PRZEZ MARKETY"

Proszę o przyjęcie uzupełnień i wyjaśnień do kilku polemicznych ustępów z artykułu "Osaczeni przez markety". ("KM" nr 2/06)

Wiadomym od lat co najmniej piętnastu jest, że w gospodarce rynkowej ważną rolę pełni konsolidacja rozproszonego potencjału ekonomicznego. Jeżeli konsolidacja podyktowana jest dopiero bieżącą sytuacją firmy, to PSS-y w Szczytnie straciły kilka lat z powodu braku zdolności przewidywania. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem władz miejskich ani z możliwościami powstrzymywania tzw. ekspansji marketów. Możemy żądać specjalistycznych opracowań na temat oddziaływania handlu wielkopowierzchniowego o powierzchni powyżej 2000 m2. Inwestorzy takich obiektów omijają małe miasta, korzystają z tego praktycznie tylko te bardzo duże. Instrumenty prawne burmistrza pozwalające na ręczne sterowanie siecią handlową w mieście są bardzo ograniczone, a wręcz prawie żadne. Do tego jeszcze wrócę.

Zmartwienie liczbą marketów pozostawmy inwestorom, ich rentowność niech spędza im sen z powiek. Skoro mowa o liczbie marketów, spójrzmy na bilans otwarcia bieżącej kadencji w tej materii. "Biedronka", market przy ul. Piłsudskiego oraz już w budowie "Leader Price" i "Champion". "Kaufland" przy ul. Chrobrego, udzielona zgoda Rady Miejskiej na budowę postawiła warunek przeprowadzenia gruntownej modernizacji i rozbudowy "Favorit-Furniture" przy ul. Gnieźnieńskiej w celu utrzymania 600 miejsc pracy. Zobowiązanie zostało obustronnie wykonane. "Lidl" - zlokalizowany na prywatnym gruncie, i tu wracam do ograniczeń ręcznego sterowania siecią handlową w mieście. Żeby zablokować budowę "Lidla" należałoby przystąpić do zmiany funkcji terenu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Koszt tej operacji objąłby koszty opracowania planu, plus odszkodowanie dla właściciela gruntu. Kolejne zakusy lokacyjne dotyczą tzw. terenów zamkniętych (grunty PKP), dla których decyzje administracyjne związane z warunkami lokalizacyjnymi zapadają jak na razie w Urzędzie Wojewódzkim. Co w tej sytuacji możemy robić i robimy? Wykorzystujemy przepisy prawa drogowego, zmuszając inwestorów do modernizacji przyległych ulic i sieci komunalnych oraz wprowadzamy maksymalne stawki podatku od nieruchomości dla dużych pawilonów. Podejmujemy działania sugerujące korzystanie z miejscowych dostawców i producentów towarów.

Moim zdaniem, zainteresowanie sieci handlowych naszym miastem wynika z tego, że Szczytno staje się autentycznym centrum nie tylko administracyjnym, ale również usługowo-handlowym o zasięgu ponadpowiatowym. Jest to szansa dla małych i średnich przedsiębiorców szczycieńskich w tym również PSS-ów. Te szanse i problemy zawarte również w cytowanym liście oraz plany PSS-ów, omawialiśmy niedawno z panem Bogusławem Palmowskim na spotkaniu w ratuszu, a ostatnio również z udziałem pana Stanisława Tunkiewicza - prezesa "Społem" w Olsztynie. PSS-y w Szczytnie mogą być dobrą firmą z nowoczesną siecią handlową, czego całej załodze z całego serca, na Nowy Rok życzę.

Paweł Bielinowicz

2006.01.18