Orlen Reklama Top

Wybory samorządowe dla jednych są dobrą okazją do zaprezentowania się szerszej rzeszy wyborców, by zabiegać u nich o wybór do rady gminy czy miasta. Inni okres przedwyborczy starają się wykorzystać do łatwego zarobku.

Wyborczy biznes

Na pomysł zarobienia sporych pieniędzy przy okazji wyborów wpadła firma PAJ-comp z Wołomina. Kilka miesięcy temu zarejestrowała ona wiele domen z imionami i nazwiskami działaczy samorządowych oraz polityków z Warmii i Mazur, licząc na to, że przed wyborami zainteresowani będą chcieli wykupić od niej prawa. Wśród „ofiar” znaleźli się m. in. burmistrz naszego miasta Danuta Górska oraz starosta szczycieński Jarosław Matłach. Wołomińska firma, która na co dzień zajmuje się dostarczaniem oprogramowań zawiązanych z systemami zarządzania i technik biurowych stała się abonentem domen: danutagorska.pl oraz jaroslawmatlach.pl.

- Nie widzę w tym nic złego - wyznaje na łamach „Wiadomości24.pl” Piotr Brzozowski

pełnomocnik firmy, zapytany o założone domeny burmistrzów z innych rejonów Warmii i Mazur - Giżycka, Kętrzyna i Mrągowa.

Zdaniem informatyka ze Szczytna Marcina Lewickiego, który zajmuje się m. in. budowaniem stron internetowych, wykupywanie domen na pewno związane było z chęcią osiągnięcia łatwego i sporego zarobku.

- W pierwszym roku abonament na domenę jest albo całkiem darmowy, albo trzeba zapłacić najwyżej 10 zł - wyjaśnia informatyk i dodaje, że potem można zażądać za taką domenę nieporównywalnie wyższej kwoty.

Jak podaje strona internetowa cenydomen.pl, handel domenami to olbrzymi rynek z jeszcze większymi pieniędzmi. Aby Czytelnik miał jako takie wyobrażenie o ich wielkości, podajmy za wymienioną stroną, że w 2010 r. najwyżej wyceniona domena opony.pl, została sprzedana za 960 000 zł(!).

Według prawników, szczycieńscy samorządowcy mogą się ubiegać o unieważnienie tak założonych domen. Motywują to tym, że rejestracja stron z imieniem i nazwiskiem osób powszechnie znanych oraz pełniących funkcje publiczne jest naruszeniem ich dóbr osobistych, a także pogwałceniem dobrych obyczajów.

Burmistrz Danuta Górska nie zmierza jednak występować na drogę sądową. Jeszcze do niedawna, jak nam zdradza, nie była przekonana, co do tego, czy będzie ubiegać się o drugą kadencję. Teraz gdy już podjęła decyzję na tak, ma nieco inne plany związane z kampanią wyborczą.

- W przypadku strony internetowej mogłaby wchodzić w grę nazwa nie indywidualna, a grupowa, np. wyboryszczytno.pl - mówi Danuta Górska.

Dodaje, że wobec tego nie wchodzi w grę wykupywanie przez nią domeny od podwarszawskiej firmy.

Także starosta szczycieński Jarosław Matłach nie jest zainteresowany odkupywaniem domeny z jego imieniem i nazwiskiem.

Jak widać odsprzedaż domen w sferach samorządowych i politycznych powiatu nie wzbudziła zainteresowania, więc wyborczy biznes firmy spod Wołomina przynajmniej na naszym terenie okazał się klapą.

Marek J. Plitt/fot. fotomontaż M.J.Plitt