Lotnisko w Szymanach uruchomiło nowy system ILS umożliwiający wykonywanie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności. To dobra wiadomość dla pasażerów, bo do tej pory zdarzało się, że z powodu złych warunków atmosferycznych ich samoloty były kierowane do innych portów.

Wylądują nawet przy gorszej widoczności
Dzięki m.in. rozbudowie systemu oświetlenia nawigacyjnego na lotnisku w Szymanach można lądować przy niemal dwukrotnie niższych niż dotychczas minimach

W miniony czwartek lotnisko w Szymanach uruchomiło infrastrukturę wybudowaną w ramach unijnego projektu pt. „Dostosowanie infrastruktury Lotniska Olsztyn – Mazury do wymogów II kategorii systemu ILS”. To oznacza, że będą tu mogły odbywać się operacje lotnicze w warunkach ograniczonej widzialności. Tym samym podszczycieński port znalazł się w gronie dziewięciu polskich lotnisk cywilnych umożliwiających wykonywanie lądowania, co najmniej w kategorii II systemu ILS.

Operacje precyzyjnego podejścia i lądowania według wskazań przyrządów będą mogły odbywać się przy zasięgu widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszym niż 300 metrów, a także wysokości decyzji nie mniejszej niż 100 stóp (ok. 30 metrów). Możliwość bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych w takich warunkach ma ograniczyć sytuacje, w których pasażer nie mógł realizować zaplanowanej podróży. Nie powinny również zdarzyć się sytuacje przekierowań samolotów na inne lotniska.

Inwestycja związana z dostosowaniem infrastruktury lotniczej do kategorii II ILS rozpoczęła się jesienią 2020 r. i była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014 – 2020. Wartość projektu przekracza 20 mln zł, a dofinansowanie z UE to ponad 10 mln zł.

(kee)