Seniorzy i ich przyjaciele z Koła Emerytów i Rencistów z Dźwierzut, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, wyruszyli w kolejną podróż, tym razem wybierając jako cel największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego i jego okolice.

Wyprawa do muzycznej Bydgoszczy
Uczestników wycieczki szczególnie urzekła fontanna „Potop”

Zaplanowana dwa miesiące wcześniej wycieczka nie mogła przewidzieć tylko pogody, ale i tak w „okienkach deszczowych” były prześwity i program wyjazdu przebiegał bez zmian. Zanim podróżnicy dotarli do Bydgoszczy, odwiedzili niedaleki zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Tam na zwiedzających czekało wiele atrakcji muzealnych, których można było dotknąć, usiąść na wiekowych sofach…i zagrać na fortepianie.

Zespół Pałacowo-Parkowy, nad którym opiekę sprawuje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jest wyjątkowym miejscem do zwiedzania i zdobywania wiedzy o kulturze i muzyce – znajduje się tam jedna z największych kolekcji fortepianów w Polsce. Kolejnym punktem wyprawy była Bydgoszcz. Tam uczestnicy wybrali się na trzygodzinny spacer z przewodnikiem po urokliwych zakątkach miasta. Wędrówkę rozpoczęli od okazałej bazyliki, a następnie podziwiali atrakcje Dzielnicy Muzycznej. Centralnym jej punktem jest park pełen rzeźb przedstawiających wybitnych kompozytorów, kwietne alejki, muzyczny plac zabaw, piękna rzeźba „Łuczniczki” - symbolu miasta. Park otaczają obiekty kulturalne, wille i kamienice w stylu secesji i neoklasycyzmu. Ogromne wrażenie zrobiła na zwiedzających fontanna „Potop”, przedstawiająca sceny z biblijnego potopu. Nad rzeką Brdą wycieczkowicze zachwycali się zabytkowymi spichrzami i najstarszym obiektem sakralnym - katedrą z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości. Podziwiali też budynek Opery Nova, do której wieczorem wybrali się na operetkę „Baron Cygański” Johanna Straussa.

Danuta Kuchcińska – koordynator wycieczki, GBP Dźwierzuty