Pokrycie wieży zabytkowego kościoła w Rańsku zostanie naprawione i poddane konserwacji. Na ten cel Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczytnie pozyskała pomoc w wysokości 50 000 zł.

Wyremontują dach kościoła w Rańsku
Kościół ewangelicki w Rańsku został wybudowany w latach 1815 – 1827

Podczas podpisania umowy między parafią a samorządem województwa proboszczowi administratorowi Witoldowi Twardzikowi towarzyszył ksiądz Adrian Lazar, który zastąpił księdza Alfreda Borskiego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie. Inwestycja jest częścią projektu „Mazurski szlak kościołów ewangelickich”, a środki zostały pozyskane za pośrednictwem LGD „Brama Mazurskiej Krainy” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Cieszę się bardzo, że kolejne pieniądze trafiają do osób, które dbają o zachowanie naszych zabytków. To największe skarby świadczące o rodowodzie regionu, które musimy ocalić dla naszych dzieci i wnuków – podkreśla Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Kościół ewangelicki w Rańsku został wybudowany w latach 1815 – 1827. Obecnie mieści się w nim filiał Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Szczytnie. Wewnątrz znajduje się kolumnowy ołtarz kazalny oraz tablice upamiętniające żołnierzy z miejscowej parafii poległych w okresie wojen napoleońskich oraz I wojny światowej.

(kee)