W miniony czwartek w Miejskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Malarstwo i rysunek” Jana Kokoryna, który zbiegł się z jubileuszem 66-lecia jego pracy twórczej.

Wystawa mistrza Jana

Artysta urodzony pod Włodawą już od 1945 r. związał się na stałe ze Szczytnem. Mimo sędziwego wieku wciąż jest aktywny zawodowo i to nie tylko na niwie malarskiej, ale i pisarskiej. Ma za sobą także połączenie obu tych pasji - dwa tomy bogato ilustrowanej przez siebie rozprawy „Diabeł w mitach i legendach”. Z dzieł wielkoformatowych warto wymienić rysunki współczesnych i wymarłych zwierząt, które Jan Kokoryn wykonał dla Muzeum Przyrody w Olsztynie. Artysta w latach 50. prowadził w ówczesnym Powiatowym Domu Kultury pracownię modelarską, bo ma w sobie jeszcze i inżynieryjną żyłkę. W późniejszych latach uczył plastyki w Liceum Ogólnokształcącym, obecnie ZS nr 3 im. Jana III Sobieskiego. Z okazji 50-lecia szkoły zaprojektował pamiątkowy medal.

Sam o sobie mówi, że jest malarzem naturalistą, a jego dzieła są owocem wnikliwej obserwacji natury.

Wystawa, która nie ogranicza się jedynie do holu na parterze, bo jeszcze prace można oglądać także na I piętrze, składa się nie tylko z obrazów olejnych, ale i dzieł wykonanych piórkiem, ołówkiem, akwarelą i akrylem. Tak jak prezentowane są różnorodne techniki malarskie, tak i najróżniejsza jest tematyka prac – martwa natura, zwierzęta i rośliny, a także krajobrazy i architektura, wreszcie portrety, czy marynistyka. Osobny dział stanowią projekty – ekslibrysy, pamiątkowe medale oraz sztandary i insygnia władzy.

M.J.Plitt