Tradycyjnie na początku czerwca w Szczytnie odbędą się Dni Kresowe. W tym roku również nie zabraknie atrakcji i wzruszeń. Poniżej przedstawiamy głównych bohaterów tegorocznego święta Kresowiaków.

XVIII Dni Kresowe

Podwileńskie pieśni

Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” liczy już 25 lat, powstał z inicjatywy nauczycieli z polskich szkół. Funkcjonuje przy Centrum Kultury w Solecznikach, będących stolicą rejonu, zamieszkałego w większości przez Polaków. „Solczanie” mają za sobą ponad 450 koncertów na Litwie, w Polsce, Niemczech, Czechach, na Białorusi i Ukrainie a także nagranie godzinnego programu dla telewizji „Trwam“. Zespół skupia 60 osób w wieku od 18 do 65 lat. Repertuar obejmuje unikalne pieśni z okolic Wilna oraz szczególnie efektowne obrazki rodzajowe, „Wesele Wiejskie” i „Kiermasz Kaziukowy”. W programie zespołu są także pieśni i tańce lubelskie, krakowskie, łowickie, rzeszowskie, śląskie i góralskie.

Podczas sobotniego Koncertu Kresowego w MDK z udziałem „Solczan” zostaną ogłoszone wyniki piątego już Konkursu Wiedzy o Kresach. W konkursie bierze udział szczycieńska młodzież licealna. Na laureatów czekają kolorowe albumy o Kresach Rzeczypospolitej. Konkurs jak zwykle przygotowała i przeprowadziła niestrudzona Krystyna Gełdon – nauczycielka historii. Również w czasie koncertu grono pracowników Biblioteki Pedagogicznej przekaże polskim szkołom na Litwie zbiór książek polskiej literatury klasycznej i dziecięcej.

Haftowany „Pan Tadeusz”

W hallu MDK-u na kresową publiczność czekać będzie gościnny bufet z wileńskim chlebem i chłodnikiem litewskim. Staną też dwa stoiska z prasą i książką. Pocztówki z Grodna i „Roczniki Grodzieńskie” będzie oferował Wojciech Szewczak – nauczyciel języka polskiego i historii w szkołach grodzieńskich. Aktualna prasa wileńska i polskie wydawnictwa na Litwie to domena od wielu lat Krzysztofa Jankowskiego – sekretarza Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie. Ponadto będzie można obejrzeć wystawę Łucji Perzanowskiej „Obrazy Igłą Malowane” o tematyce leśnej i łowieckiej okraszone cytatami z „Pana Tadeusza”.

Wspólna modlitwa

W niedzielę szczycieńscy Kresowiacy razem z „Solczanami” uczestniczyć będą w mszy św. w kościele p.w. św. Brata Alberta, ofiarowanej za dusze wszystkich pokoleń Polaków poległych na Wschodzie. Wrócą wspomnieniem bohaterowie powstań narodowych zesłani carskim ukazami w otchłań Sybiru, setki tysięcy mieszkańców kresowych województw II RP deportowanych z rozkazu Stalina na „nieludzką ziemię”, oficerowie WP zamordowani w sowieckich katowniach.

Udział w kościelnej uroczystości zapowiedziały także liczne poczty sztandarowe szczycieńskich szkół i organizacji obywatelskich.

Paweł Bielinowicz