Wielbark został 40 członkiem Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. Roczna składka wyniesie 39 groszy od jednego mieszkańca.

Wójt Grzegorz Zapadka zaproponował radzie przystąpienie do Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

- Jest to związek nastawiony na działalność doradczą, promowanie gmin i prowadzenie wspólnych działań lobbistycznych - przybliżał jego zadania wójt. Przy jednym głosie wstrzymującym Stanisława Olendra rada poparła wniosek stając się w ten sposób 40 samorządem, który przystąpił do ZGW-M. Członkostwo obciążone będzie składką w wysokości 39 gr od jednego mieszkańca gminy. W sumie w skali roku gmina zapłaci 2,5 tys. zł.

Gmina Wielbark należy także do Związku Gmin Mazurskich "Jurand". Co prawda w listopadzie ubr. radni podjęli uchwałę o wystąpieniu z tego związku, ale jego statut mówi, że decyzję taką można podjąć najpóźniej na trzy miesiące przed końcem danego roku kalendarzowego. Uchwała wejdzie więc w życie dopiero z początkiem przyszłego roku. Będzie to tylko zwykła formalność, bowiem "Jurand", jak mówił wójt, "jest związkiem martwym", nie mającym władz statutowych. Na związku i jego gminach członkowskich ciąży dług w wysokości około 800 tys. zł. Dopóki nie zostanie uregulowany, a Wielbark swe zobowiązania w tym względzie pokrył, nie ma szansy na powstanie nowego związku grupującego gminy powiatu szczycieńskiego. O potrzebie jego istnienia przekonana jest część gmin i starosta Kijewski.

(o)

2003.03.26