Stałe wystawy muzealne, jakie mogą obejrzeć zwiedzający są tylko niewielką częścią zbiorów gromadzonych latami w muzeach. Większość z nich przechowywana w muzealnych magazynach, czeka zawsze na swoją ekspozycję - na uzyskanie miejsca w systemie tematów i odniesień, właściwych zadaniom danego muzeum.

Z muzealnego magazynu

Celem nowej wystawy w Muzeum Mazurskim z Szczytnie jest uchylenie rąbka tajemnicy jego magazynów, a zatem bogactwa i różnorodności zbiorów szczycieńskiego muzeum.

Prezentuje ona obiekty dawno bądź nawet nigdy nie eksponowane, interesujące ze względu na formę, konstrukcję, czy też epokę, z której pochodzą.

Wśród nich zobaczyć można m.in. kolekcję zegarów, lamp naftowych, urządzenia mechaniczne codziennego użytku, a także instrumenty muzyczne, militaria oraz najciekawsze zbiory archeologiczne. Prezentowane eksponaty stanowią unikatowy zbiór przedmiotów. Poznanie ich wzbogaca wiedzę o naszym regionie, zwłaszcza o jego swoistej, wysoko rozwiniętej w toku historii kulturze materialnej i kontaktach z innymi regionami.

Taka ekspozycja nie mieści się w kanonach rutynowego muzealnego wystawiennictwa, ponieważ nie skupia się na określonej problematyce historii regionalnej w szerokim tego słowa znaczeniu, obrazowanej przedmiotami muzealnymi, lecz prezentuje szeroki wachlarz tych przedmiotów, będących obiektem pracy muzealników, które same w sobie są interesujące i niosą ładunek informacyjny - nie tylko historyczny.

Otwarcie wystawy, które nastąpi w piątek 31 stycznia 2003 r. uświetni występ muzyków - Jacka Hałasa i Stefana Puchalskiego, tworzących duet "Ket Jo Barat", którzy zaprezentują środkowoeuropejską muzykę ludową. Towarzyszyć im będą ich szczycieńscy przyjaciele z "Sielskiej Kapeli Weselnej".

Monika Ostaszewska-Symonowicz

2003.01.29