W gminach Świętajno, Wielbark i Rozogi szykują się inwestycje mające na celu poprawę oferty turystycznej i estetyki niektórych miejscowości. Projekty w większej części zostaną sfinansowane za pieniądze unijne.

Z myślą o turystach

BULWAR I AMFITEATR

Podpisanie umów o dofinansowanie projektów miało miejsce 21 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. W sumie w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zrealizowanych w najbliższym czasie 91 zadań współfinansowanych z pieniędzy Unii. Pięć z nich dotyczy gmin naszego powiatu.

Gmina Świętajno pozyskała środki na dwie inwestycje. Obydwie zostaną zrealizowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwój Obszarów Wiejskich". Pierwsze zadanie to budowa ciągu spacerowo-rekreacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Piasutnie. Prace obejmują wykonanie chodnika wzdłuż nabrzeża jeziora Piasutno. Obok staną ławki, a całość zostanie odgrodzona od szosy łańcuchami. Turyści zmotoryzowani nie będą musieli martwić się o miejsca do parkowania. Obok budowanej właśnie strażnicy OSP powstanie bowiem parking. Specjalne atrakcje przewidziano również dla miłośników plażowania. W ramach projektu zbudowany zostanie nowy pomost, a tuż obok niego boisko do siatkówki plażowej. Wysokość dofinansowania to 189 tys. zł. Gmina dołoży do tego 180 tys. W chwili obecnej ogłaszany jest przetarg na wykonanie robót. Prace ruszą w maju, a ich sfinalizowanie ma nastąpić pod koniec sierpnia.

- Niestety, nie uda się ich ukończyć przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Wszystko przez skomplikowane i długotrwałe procedury przetargowe - tłumaczy Jan Lisiewski z Urzędu Gminy Świętajno.

Drugi projekt to modernizacja oddanego do użytku przed dwoma laty amfiteatru w Spychowie. Według planów zostanie on zadaszony. Większa i wyposażona w zaplecze będzie też dotychczasowa scena. Koszt przedsięwzięcia to 240 tys.zł, z czego 82 tys. zł pochodzi z budżetu gminnego. Prace zostaną ukończone jeszcze przed wakacjami.

Gmina przymierza się do uzyskania środków unijnych na kolejny projekt. Ma to być 40-kilometrowa ścieżka rowerowa, biegnąca przez najbardziej malownicze tereny okolicy.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Liczymy, że te inwestycje przyciągną turystów i podniosą atrakcyjność naszej gminy - mówi Lisiewski.

WIĘCEJ ZIELENI

Środki na dwa zadania pozyskała gmina Rozogi. Pierwsze z nich to modernizacja terenów zielonych wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. Poprawiona zostanie estetyka i funkcjonalność skwerów. Powstaną nowe chodniki i place zabaw dla dzieci. Wzdłuż chodników staną ławki i kosze na śmieci. Przewidziane są również nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych. Zadanie pochłonie w sumie ok. 271 tys. zł, z czego 178 tys. to środki unijne.

W Rozogach powstanie także park z prawdziwego zdarzenia. Zlokalizowany będzie w centrum miejscowości, w pobliżu budynku szkoły. Oprócz typowych prac, polegających na wytyczeniu ścieżek i postawieniu ławek, projekt przewiduje również zbudowanie miniamfiteatru oraz oczyszczenie i wyprofilowanie stawu. Koszt zadania to 270 tys. zł, a kwota dofinansowania wynosi 177 tys. Spodziewany termin ukończenia robót to jesień bieżącego roku.

- Liczymy, że poprzez zagospodarowanie terenów zielonych estetyka naszej miejscowości ulegnie znacznej poprawie. W dalszej przyszłości planujemy montaż oświetlenia w parku - mówi Łucja Litwińczyk, sekretarz gminy Rozogi.

ODNOWIONE CENTRUM

Za pieniądze unijne zostanie również zmodernizowane centrum Wielbarka. Przebudowie ulegną ulice Grunwaldzka, Studzienna i Ogrodowa. Prace będą polegały na położeniu nowych chodników, wybudowaniu zatok parkingowych oraz wymianie dotychczasowego oświetlenia. To dopiero pierwszy etap inwestycji. W dalszej kolejności wspomniane ulice zyskają nową nawierzchnię. Tegoroczne koszty zadania wynoszą 317 tys. zł, z czego 199 tys. to dotacja unijna. Termin realizacji przewidziano na jesień bieżącego roku.

- Następne wnioski o dofinansowanie będziemy składać w roku 2007 - mówi Janusz Rumiński z Urzędu Gminy w Wielbarku.

Chodzi m.in. o pozyskanie środków na budowę tzw. wodociągu wschodniego oraz sfinalizowanie drugiego etapu kanalizacji w samym Wielbarku.

Wojciech Kułakowski

2006.03.01